avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi respinsa la ANCPI-OCPI trecerea in CF a unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi respinsa la ANCPI-OCPI trecerea in CF a unui CM

Exista posibilitatea respingerii de inscriere in CF a unui Certificat de mostenitor din moment ce a fost perceputa taxa de inscriere si primite actele ?
Care sunt cauzele ce pot fi invocate, lipsa cadastrului este posibila din moment ce exista nr de CF anterior depunerii cereri de inscriere a CM ?
Mentionez ca mostenirea nu era intabulata, aceasta fiind prima intabulare a partii respective, defunctul neintabulandu-si dreptul sau in momentul deschiderii CF pentru teren si restul de cladire ce apartin altui proprietar.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Paula Tudor , Consilier juridic 09:14, 9 Decembrie 2010
E respins deja sau vă temeţi de respingere?
Dacă aţi primit deja respingerea ar trebui ca aceasta să fie motivată în acelaşi document. Se precizează ce acte lipsesc, etc.
Da ,exista posibilitatea ca dupa cercetarea evidentelor ,OCPI sa dispuna respingerea cererii,cu drept de contestatie in instanta
In lipsa cadastrului este posibila respingerea alte impedimente nu cred sa fie ?
teodosie113 a scris:

Care sunt cauzele ce pot fi invocate, lipsa cadastrului este posibila din moment ce exista nr de CF anterior depunerii cereri de inscriere a CM ?
Mentionez ca mostenirea nu era intabulata, aceasta fiind prima intabulare a partii respective, defunctul neintabulandu-si dreptul sau in momentul deschiderii CF pentru teren si restul de cladire ce apartin altui proprietar.
Va multumesc


Păi ori e prima întabulare ori nu e că nu mai pricep. Scrie ceva în CM de genul ... imobil înscris în c.f. nr___, - localitate, nr.top.? Dacă nu scrie nu e întabulat și atunci e obligatoriu să faceți documentație cadastrală.
Aceasta parte a cladirii este intabulata pentru prima data. Nu am mostenit teren decat o camera restul fiind instrainat de matusa mea inca din 91.
Nr de carte pe care l-am mentionat in cerere il am in urma consultarii arhivei acest nr avandu-l si un vecin din curtea in care se afla si corpul de casa in care este camera mea. Vecinul respectiv are cota din curte restul avandu-l ceilalti doi copropietari ai lui pe curte si ai mei pe cladire
Eu vreau doar sa intabulez actul.

Alte discuții în legătură

Carte funciara SPIREA SPIREA Cu siguranta proprietatea mea dispune de un nr la cartea funciara doar ca eu nu-l cunosc.In cazul in care nu am cadastrul si intabularea facuta si nu cunosc ... (vezi toată discuția)
Pot intabula un certificat de mostenitor fara cadastru teodosie113 teodosie113 Am mostenit o parte dintr-un imobil de la matusa mea. Aceasta in timpul vietii in anul 1998 a instrainat o parte cca 75% din acest imobil plus intreg terenul ... (vezi toată discuția)
Cadastru mincinos+actiune in revendicare ? dumitru2000 dumitru2000 X a intocmit cu ajutorul expertulului cadastrist o documentatie cadastrala care cuprinde si o parte din terenul vecinului Y. Y nu are cadastru facut. X a ... (vezi toată discuția)