Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare marfa de la o firma aflata in insolventa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare marfa de la o firma aflata in insolventa

Am procesat seminte de oleaginoase la o fabrica aflata in insolventa.Am ridicat o parte din produsele rezultate din procesare ,iar cealalta parte patronul refuza sa mi-o livreze.Am anuntat firma de insolventa despre acest fapt si nu a luat nici o masura.Nu datorez pentru prestare nici un banut,am achitat in termen toate facturile.Patronul ma informat ca mi-a pus in vinzare produsele,pentru ca nu am mai adus seminte la procesare acest fapt nefiind stipulat in contract.Cui sa ma adresez,stiind faptul ca in insolventa nu poti face nici o actiune impotriva societatii respective.
lichidatorului judiciar trebuie sa va adresati.
conform art.64 din lg 85 / 2006 creanţele născute după data deschiderii procedurii sau în procedura reorganizării judiciare vor fi plătite conform documentelor din care rezultă, nefiind necesară înscrierea la masa credală. Prevederea se aplică în mod corespunzător pentru creanţele născute în procedura de faliment.

notificati lichidatorul despre existenta creantei dvs si depuneti notificarea si al dosarul de faliment. apoi participati la proces astfel incit sa va aparati drepturile.
Daca firma respectiva se afla in procedura insoventei, nu aveti decat sa va inscrieti pe tabloul creditorilor cu creanta respectiva. Luati legatura in acest sens cu lichidatorul judiciar din dosarul respectiv, care va va da detaliile necesare.