avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cuantum somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cuantum somaj

buna ziua, doresc sa stiu si eu cit somaj as lua daca am 5 ani vechime, si unsalariu net mediu pe 2010 de 600ron.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:43, 9 Decembrie 2010
Intre 380,00 lei si 450,00 lei lunar timp de 9 luni.
mincinosul a scris:

buna ziua, doresc sa stiu si eu cit somaj as lua daca am 5 ani vechime, si unsalariu net mediu pe 2010 de 600 ron.
multumesc


Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate, astfel:
3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Indemnizatia de somaj se acorda somerilor pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

In speta, veti lua 75% x 600 + 5% x 600 = 480 lei la care se aplica diminuarea de 15% prevazuta de Legea nr.118/2010 ... adica, 408 lei
multumesc frumos, dar daca imi depun demisia pot beneficia de somaj ?sau trebuie sa fiu trimis de institutie in somaj?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs., conform urmatoarelor articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).
2. Incetarea CIM prin demisie (art.79 din Codul muncii) si prin acordul partilor (art.55b din Codul muncii) nu va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj! silviota silviota Fiica mea, inginer masterand, a lucrat cu carte de munca mai bine de 2 ani, cu 6 ore/zi. Acum , la orizont apare, fioros SOMAJUL!!!:O. In cartea de munca are ... (vezi toată discuția)
Cum ajung somer indemnizat? ADRIAN777 ADRIAN777 buna ziua, am 2 ani neintrerupti vechime pe cartea de munca, acum o sa a concedieze, ca sa primesc somaj ce pot face? ma angajez cu urmatoarea zi la un srl ... (vezi toată discuția)
Dreptul la somaj hornea marioara hornea marioara lucrez la o sc cu contract de munca pe perioada nedeterminata de 6 ore din 2007 si modificata 4 ore din iulie 2009.IERI SEFA A ADUS O ANGAJATA NOUA \'DE ... (vezi toată discuția)