Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie 101

Buna ziua,

Va rog sa ma scoateti si pe mine din ceata asta la completarea decl.101 cu depunere pana pe 25 februarie 2011:

1. La rd.2 Chelt. exploatare(inclusiv chelt. cu impozitul pe profit), inregistrez totalul chelt. de exploatare pe care il am dupa ce am definitivat impozitul la 30.09.2010 si l-am inregistrat in balanta sau totalul chelt. de exploatare dinainte de calculul impozitului la 30.09.2010?
2. Daca am pierdere contabila in perioada 01-09.2010, inseamna ca sunt nedeductibile integral cheltuielile de protocol existente in ct. 623?
3. Daca am dedus tva-ul in perioada 01-30.09.2010 la cheltuielile de protocol pentru care exista facturi, voi face autofactura pentru tva-ul aferent chelt. de protocol?

Multumesc!
Cristina Vasile, utilizator
dumneavoastra nu inchideti exercitiul la 31 dec 2010? faceti declaratia 101 la luna septembrie 2010?
pai nu se fac doua declaratii 101? Una la 30 sept si una la 31 dec?
Sau nu am inteles eu bine?
[ link extern ]
Cristina Vasile, utilizator
Se fac doua declaratii 101. Una priveste perioada 01.01.2010 - 30.09.2010 si are termen de depunere 25.02.2010, iar cealalta priveste perioada 01.10.2010 - 31.12.2010 si are termen de depunere 25.04.2010 sau dupa caz 25.02.2010. Aceste perioade reprezinta ani fiscali separati, cu tot ce decurge din aceasta (Codul Fiscal art. 34 alin. 16).
din punct de vedere al impozitului pe profit sunt 2 perioade distincte am inteles.
cheltuielile cu protocol nedeductibile la 30.09.2010 raman nedeductibile la calculul impozitului pe profit la 30.09.2010.
nu prea vad logica despre tva de ce trebuie sa-l ajustez. ma mai documentez acolo.
in aplicarea art 128 alin 8 litera f, va supun atentiei alin 15 din norme cod fiscal:
Încadrarea în plafoanele prevăzute la alin. (14) lit. a) şi b) se determină pe baza datelor raportate prin situaţiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările, acţiunile de mecenat sau alte acţiuni prevăzute prin legi, acordate în numerar, precum şi bunurile pentru care taxa nu a fost dedusă. Depăşirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată şi se colectează taxa, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achiziţiilor care depăşesc plafoanele. Taxa colectată aferentă depăşirii se calculează şi se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus sau trebuie să depună situaţiile financiare anuale, respectiv în anul următor celui în care au fost efectuate cheltuielile.

eu inteleg asa ca din punct de vedere al cheltuielii protocolul ce a depasit limita de 2 % este nededcutibil la 30.09.2010, precum si la 31.12.2010, indiferent ca in ultimul trimestru ai acoperit aceasta diferenta prin venituri.
din punct de vedele al tva plafonul se calculeaza la intreg an 2010 iar in aprilie iti intocmesti autofactura numai in situatia in care pe intreg anul 2010 ai depasire de plafon

va rog sa ma contraziceti deoarece eu am aceasta situatie in care la 30.09.2010 chelt cu prot sunt total nedeductibile, iar la 31.12.2010 ele ar deveni total deductibile

mai am o intrebare de fapt doresc o confirmare

la trimestrul 4 , calculat in baza veniturilor si cheltuielilor aferente perioadei 01.10-31.12 , reiese un impozit pe profit mult mai mare decat daca l-as calcula pe tot anul.
primele 3 trim au fost cu pierdere fiscala foarte mare asa ca am platit impozit minim , iar acum in trim 4 este imens impozitul pe profit
la decl 100 aferenta lunii decembrie 2010 declar si platesc pe 25.01.2011 suma din trim 3 adica vaoarea trimestriala a impozitului minim, astfel incat sa pot plati diferenta pe 25.04.11?