Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie 101

Buna ziua,

Va rog sa ma scoateti si pe mine din ceata asta la completarea decl.101 cu depunere pana pe 25 februarie 2011:

1. La rd.2 Chelt. exploatare(inclusiv chelt. cu impozitul pe profit), inregistrez totalul chelt. de exploatare pe care il am dupa ce am definitivat impozitul la 30.09.2010 si l-am inregistrat in balanta sau totalul chelt. de exploatare dinainte de calculul impozitului la 30.09.2010?
2. Daca am pierdere contabila in perioada 01-09.2010, inseamna ca sunt nedeductibile integral cheltuielile de protocol existente in ct. 623?
3. Daca am dedus tva-ul in perioada 01-30.09.2010 la cheltuielile de protocol pentru care exista facturi, voi face autofactura pentru tva-ul aferent chelt. de protocol?

Multumesc!
Cristina Vasile, utilizator
Pierderea fiscala inregistrata in perioada 01.01.2010-30.09.2010, este deductibila (se recupereaza din punct de vedere fiscal) la calculul impozitului pe profit aferent perioadei 01.10.2010-31.12.2010.

Este ca si cum in 2009 ati inregistrat pierdere fiscala si o deduceti (o recuperati din punct de vedere fiscal) in 2010.
puteti explica ca si unui incepator ale fiscalitatii, va rog
Buna seara! Si eu as vrea o lamurire... Am platit duoa trim impoz minim si un altul impozit calculat>impozit minim. In trim 4 calculez impoz. pe baza veniturilor si cheltuielilor inreg. doar pt. lunile oct-dec, ca pt. o perioada de sine statatoare si platesc suma respectiva? Ex. concret>> In per. ian-sep am platit- per total- impozit 1695 lei-cel calculat cu metoda dinaintea 'distrugatorului' impozit minim ar fi fost 1545 lei==deci cu 146lei mai mult. In trim 4 --impozit =437 lei. Suma de plata este 437 lei, sau 437-146lei. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun. Astept cu interes un raspuns.:wassat: