avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Date cu caracter personal
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Date cu caracter personal

Este permis unui agent economic,in speta un magazin online sa imi divulge adresa de email asfel incat sa primesc notificari de la un alt agent economic?SI daca nu este permis unde ma pot adresa?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: marioshik , utilizator 01:18, 9 Decembrie 2010
Drepturile dumneavoastra in ce priveste datele cu caracter personal sunt protejate de catre Legea nr. 677/2001. Puteti depune o sesizare la ANSPDCP [ link extern ] / ,

Inainte de aceasta sesizare, trebuie sa solicitati operatorului economic corectarea situatiei. In cazul adresei email este bine sa verificati daca nu ati fost de acord explicit cu primirea de notificari / newslettere sau cu un alt acord de confidentialitate restrictiv. Primul pas ar fi sa citi acordul de confidentialitate al site-ului. Cititi mai multe si aici
[ link extern ]
eumarian a scris:

Drepturile dumneavoastra in ce priveste datele cu caracter personal sunt protejate de catre Legea nr. 677/2001. Puteti depune o sesizare la ANSPDCP [ link extern ] / ,

Inainte de aceasta sesizare, trebuie sa solicitati operatorului economic corectarea situatiei. In cazul adresei email este bine sa verificati daca nu ati fost de acord explicit cu primirea de notificari / newslettere sau cu un alt acord de confidentialitate restrictiv. Primul pas ar fi sa citi acordul de confidentialitate al site-ului. Cititi mai multe si aici
[ link extern ]
Va multumesc pentru promtitudinea de care ati dat dovada si pentru raspunsuri=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce înseamnă ”prestarea de activități economice la sediul ... R2004GEO R2004GEO Ce înseamnă ”prestarea de activități economice la sediul firmei”? Doresc să-mi deschid o afacere în mediul online, un site de cărți, mai exact, ... (vezi toată discuția)
Obligatii legale magazin online care vinde in sua Bogdan1113 Bogdan1113 Buna, Sunt interesat sa imi deschid magazin online care vinde prin dropshipping (doar) in SUA. Eu nu ma ating de marfa, furnizorul va livra direct ... (vezi toată discuția)
Confidentialitate nota explicativa marinu30 marinu30 Buna ziua, Mi-a fost ceruta nota explicativa de departamentul juridic la firma unde lucrez si acea nota explicativa a inceput sa circule pe mail-ul firmei ... (vezi toată discuția)