Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Date cu caracter personal
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Date cu caracter personal

Este permis unui agent economic,in speta un magazin online sa imi divulge adresa de email asfel incat sa primesc notificari de la un alt agent economic?SI daca nu este permis unde ma pot adresa?Va multumesc
Drepturile dumneavoastra in ce priveste datele cu caracter personal sunt protejate de catre Legea nr. 677/2001. Puteti depune o sesizare la ANSPDCP [ link extern ] / ,

Inainte de aceasta sesizare, trebuie sa solicitati operatorului economic corectarea situatiei. In cazul adresei email este bine sa verificati daca nu ati fost de acord explicit cu primirea de notificari / newslettere sau cu un alt acord de confidentialitate restrictiv. Primul pas ar fi sa citi acordul de confidentialitate al site-ului. Cititi mai multe si aici
[ link extern ]
eumarian a scris:

Drepturile dumneavoastra in ce priveste datele cu caracter personal sunt protejate de catre Legea nr. 677/2001. Puteti depune o sesizare la ANSPDCP [ link extern ] / ,

Inainte de aceasta sesizare, trebuie sa solicitati operatorului economic corectarea situatiei. In cazul adresei email este bine sa verificati daca nu ati fost de acord explicit cu primirea de notificari / newslettere sau cu un alt acord de confidentialitate restrictiv. Primul pas ar fi sa citi acordul de confidentialitate al site-ului. Cititi mai multe si aici
[ link extern ]
Va multumesc pentru promtitudinea de care ati dat dovada si pentru raspunsuri=D>