Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ma puteti ajuta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ma puteti ajuta?

Sper sa ma puteti lamuri putin:D. Vreau sa stiu daca exista vreo lege care PERMITE sau INTERZICE Politiei Romane sa opreasca documente emise de alte tari.Eu am inteles ca nu ar avea nici un drept,in orice situatie(chiar si proces penal) sa opresca permisul de conducere emis de autoritatile austrice de exemplu.cine ma poate scoate putin din ceata??:)
Va multumesc anticipat.
Politistul rutier este obligat ca, atunci când verificã documentele unui conducãtor auto, sã urmãreascã dacã existã concordantã între datele înscrise în actul de identitate si cele din permisul de conducere. În cazul în care constatã neconcordante referitoare la nume, prenume, domiciliu sau resedintã, precum si în cazul în care termenul de valabilitate a expirat, politistul rutier este obligat sã retinã permisul de conducere si sã elibereze dovadã înlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie de 15 zile.
conform OUG nr.195/2002, pe langa sanctiunile contraventionale, politistul rutier are dreptul sa dispuna si una din urmatoarele masuri tehnico administrative:
-retinerea permisului de conducere si/sau a certificatului de inmatriculare ori de inregistrare sau, dupa caz, a dovezii inlocuitoare a acestora;
- retragerea permisului de conducere, a certificatului de inmatriculare sau inregistrare ori a placutelor cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare;
-anularea permisului de conducere.
-ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar.

Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria in a carei raza de competenta a fost constatata fapta.
Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.

Permisul care s-a retinut se poate restitui inaintea implinirii termenului de suspendare daca parasiti teritoriul Romaniei.
~ Conținut șters la cerere ~