Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Influenta anilor de facultate la determinarea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Influenta anilor de facultate la determinarea pensiei

Buna ziua .
Imi puteti spune in ce fel influeteaza anii de facultate la pensionare?
Multumesc anticipat.
Anii de facultate intra in calcul,numai la pensia pentru limita de varsta ca si stagiu asimilat.Legea 19/2000 art.38(1)In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive,denumite in continuare perioade asimilate,in care asiguratul:....b)A urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar,organizat potrivit legii,pe durata normala a studiilor respective,cu conditia absolvirii acestora.Art.78(5)Pentru perioadele asimilate,la determinarea punctajului anual se utilizeaza:......b)25% din salariul mediu brut lunar pe economie din perioadele respective,pentru cazurile prevazute la art.38(1) litera (b)........O zi buna.