Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiu asimilat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiu asimilat

ce perioade fac parte din stagiu asimilat si ce punctaj au acestea ?
In esenta, perioadele asimilate sunt prevazute in art. 38, alin. (1) din Legea nr. 19/2000 iar modul de calcul al punctajului mediu anual este reglementat prin art. 78, alin. (5) din acelasi act normativ.

ART. 38 - Legea nr. 19/2000
(1) In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale, cu exceptia celor prevazute la art. 40 lit. a)-c) si e);
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat.

ART. 78 - Legea nr. 19/2000
(5) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului anual al asiguratului se utilizeaza:
a) cuantumul pensiei de invaliditate sau al altor drepturi de asigurari sociale obtinute in perioadele respective, in cazurile prevazute la art. 38 alin. (1) lit. a);
b) 25% din salariul mediu brut lunar pe economie din perioadele respective, pentru cazurile prevazute la art. 38 alin. (1) lit. b) si c) si la art. 53 alin. (3).

Cititi sectiunea a VI-a din Legea nr. 19/2000 - "Calculul pensiilor" si cap. B, sectiunea VIII din Ordinul nr. 340/2001.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea