avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CM decaleaza termenul contr. munca durata determ.?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CM decaleaza termenul contr. munca durata determ.?

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: o salariata angajata pe durata determinata de un an (1.04.2006-31.03.2007) a ramas insarcinata la aproximativ 2 luni de la angajare. A fost apoi in concediu medical de sarcina si lauzie (cele 126 de zile) pana la data de 31.03.2007 (ultima zi de contract) facand cerere de intrare in CIC cu 1.04.2007.
Intrebarea mea aste: Contractul ei de munca a incetat la data convenita de 31.03.2007 sau este prelungit cu perioada de suspendare prin CM iar la intoarcerea din CIC trebuie sa o reincadram in munca pt cele 126 de zile?
Am "mostenit" aceasta situatie de la colegii mei si cartea de munca a angajatei este neinchisa si inca la noi.
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 22:34, 13 Martie 2008
contractul de munca incheiat pe durata detrminata inceteaza la acea data, indiferent de situatia salariatului (concediu medical, pt sarcina si lauzie, etc.)
Persoana respectiva nu mai este salariata dvs. de 1 an adica din 1.04.2007. Cererea fiind depusa la o data cand nu mai era salariata. Ea avea drept sa efectueze concediul insa nu mai este salariata.
In mod normal carnetul de munca trebuia inchis cu data de 31.03.2007 astfel ca problema trebuie remediata urgent.
Asa este, CIM incheiat pe perioada determinata inceteaza de drept la data limita pentru care a fost incheiat, in speta la 01.04.2007.
sa inteleg ca salariata si-a luat integral cele 126 de zile CM inainte de a naste?

contractul ei de munca s-a incheiat pe perioada determinata pana la data de 31.03.2007, data la care inceteaza CIM.
Cartea de munca se inchide la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat contractul individual de munca.
Faceti decizia de incetare a c.i.m cu data de 31.03.2007 , in temeiul art.56 lit.j din Codul muncii.

Alte discuții în legătură

Incetarea contractului de munca pe perioada concediului de maternitate alisil alisil Buna!Ma aflu intr-o situatie destul de delicata deoarece peste cateva luni voi intra in concediu de sarcina si lauzie,iar pe la jumatatea acestuia mi se va ... (vezi toată discuția)
Obligatoriu 126 zile pre si postnatal????? liliua2008 liliua2008 BUNA ZIUA!! VA ROG SA-MI OFERITI O SOULTIE CU PRIVIRE LA: AM OPREART SUSPENDAREA CIM UNEI PERSOANE CARE A EFECTUAT CELE 42 ZILE OBLIGATORIU POSTNATAL, DAR NU ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj milocek55 milocek55 Va rog sa-mi spuneti si mie, daca am CM pe perioada determinata (2 ani) la incetarea CM beneficiez de indemnizatia de somaj?. Am auzit recent zvonuri ca la cei ... (vezi toată discuția)