Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa castig procesul cu politia prin aceasta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa castig procesul cu politia prin aceasta plangere :

DOMNULE PREªEDINTE,
Subsemnatul XXXX, domiciliat în XXX, strada Gârlaşi, nr. XX A, judeţul XXX, în termenul legal, prin prezenta formulez plângere împotriva procesului verbal de contravenţie seria CC nr. XXXXX, încheiat la data de 18.09.2010 de către un poliţist din cadrul Biroului Rutier Urban, prin care solicit anularea acestuia din următoarele
MOTIVE:
În fapt, în ziua de 18.09.2010, pe varianta ocolitoare municipiului XXXX, în afara localităţii, am fost oprit şi sancţionat contravenţional pentru că aş fi circulat în localitate cu viteza de 103 km/h.
Solicit anularea actului constatator, întrucât, în opinia mea, viteza înregistrată nu este cea reală atât vis a vis de locul în care s-a constatat abaterea, cât şi de dimensiunile concrete ale acesteia.
Astfel, în conformitate cu dispoziţiile Normei de metrologie legală 021- 05/2005, valoarea vitezei de circulaţie a unui autovehicul nu este stabilită cu precizie de către aparatul radar, întrucât conform pct. 3, subpct. 3.1., paragraful 3.1.1., viteza măsurată este afectată de o eroare maximă tolerată de +/- 3% pentru viteze egale sau mai mari de 100 km/h, condiţie în care viteza autovehiculului condus de mine se regăseşte în intervalul cuprins între 99,1 km/h şi 106,09 km/h, aspect de natură a crea serioase dubii cu privire la încadrarea juridică a faptei şi implicit a sancţiunilor aplicate. în acest sens, s-a pronunţat şi Tribunalul XXXX, prin mai multe Decizii, dintre care înţelegem să exemplificăm pe cea cu nr. 521 din 21.06.2010.
Un al doilea motiv de critică al actului constatator este acela că modalitatea de descriere a faptei este, de asemenea, total deficitară, în sensul că poliţistul nu a menţionat în conţinutul actului seria aparatului radar cu care s- a făcut înregistrarea. Această obligaţie împiedică instanţa de judecată să verifice dacă la momentul constatării abaterii aparatul radar era verificat metrologic.
Totodată, în opinia mea consider că înregistrarea abaterii s-a făcut în exteriorul localităţii, fapt care conduce inevitabil la o altă încadrare juridică a faptei, în condiţiile în care chiar în zona Fabricii de bere se regăseşte şi limita administrativă a municipiului XXXX, după care viteza legală de circulaţie este de 70 km/h.
De asemenea, consider că performanţele aparatului radar amplasat în zona Fabricii de Bere au fost afectate de faptul că zona este traversată atât de linii electrice de medie cât şi de înaltă tensiune, aşa cum rezultă din adresa nr. 154/28.09.2010 a Electrica, situaţie de asemenea reglementată de art. 3.8.2 din Norma de metrologie legală 021-05.
în altă ordine de idei, doresc să precizez că si în situaţia în care viteza înregistrată de aparatul radar este apreciată ca fiind de 103 km/h, în cauză
consider că este incidenţă una din situatiile care înlătură caracterul contravenţional al faptei, şi anume eroarea de fapt.
În drept, îmi întemeiez plângerea pe dispozițiile art. 31, alin. 1 din O.G. nr.2/ 2001.
Depun prezenta plângere, copie de pe procesul verbal de contravenției, copie după cartea de identitate și dovada, în dublu exemplar.
Solicit judecarea și în lipsă.

29.09.2010 Semnătura,

Parerea mea este ca nu-l puteti castiga.
Iar unde ati scris judecarea in lipsa specificati conform Art. 242-(2) CPC
sanse 0
praporgescu, utilizator
nimeni nu judeca dupa precedent.
sanse mici zic eu.
sa ne comunicati daca veti castiga.
Dupa precedente se judeca numai in Marea Britanie(cutume judiciare)
Intrebarea este foarte clara,ati depasit sau nu viteza ?
O astfel de motivare nu are nicio consistenta juridica.
Niciodata din punctul meu de vedere ,chiar daca exista posibilitatea judecarii in lipsa,nu este bine sa nu participi la administrarea probatoriilor
Interesul politiei este sa va dovedeasca culpa,iar al dvs sa va aparati,daca este cazul.
Pai eu aveam 95 km/h pe bord.
Chiar nu inteleg de ce nu as putea castiga.
Am proces acum pe 21.01.2010
Oricum mai trag de timp.
Ideea era ca nu ma pot prezenta. Pentru ca sunt cu facultatea in Bucuresti.
qu1t, utilizator