Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestare amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestare amenda contraventionala

am primit o amenda de 500 roni pt ca am sunat la 112

scrie ca pot sa o contest in 15 zile la unitatea din care face parte agentul constatator.

Faptul ca trimit la Domnul Inspector al IGPR .. in loc de sectia 1 politie, are vreo consecinta negativa sau e chiar cel mai recomandat lucru?

ContSters163516, utilizator
Contestatia impotriva PV se adreseaza judecatoriei responsabile locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
citez - Contravenientul poate face plangere impotriv procesului verbal de constatare in 15 zile de la comunicarea p.v.. Aceasta se depune la unitatea din care face parte agentul constatator.

Oare IGPR - nu e chiar unitatea din care face parte? incluzand sectia 1 politie la randul ei, respectiv dand greutate mai mare "plangerii" ? .. nu as vrea sa o inregistrez gresit
ContSters163516, utilizator
La secția 1 poliție. Ei o trimit spe soluționare la judecătorie.
Trimiterea contestarii amenzii catre Comandantul IGPR ... ar rezulta in descalificarea ei?
Ynocentta are dreptate. Contestatia se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala a fost constatata contraventia.

In mod normal, conform legislatiei in vigoare, in cadrul procesului-verbal trebuie stipulata instanta la care se poate depune contestatia, in caz contrar sanctiunea este nulitatea procesului-verbal.