Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor de risc pentru port arma
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor de risc pentru port arma

As dori sa stiu care e temeiul legal pentru a mi se acorda spor de risc pentru port arma. Doresc sa precizez ca lucrez intr-o institutie publica ( primarie). Va multumesc.
Portul de arma n-are legatura cu sporul. Sporul se acorda pentru conditiile / gradul de periculozitate al muncii. Portul de arma teoretic scade sporul de periculozitate, nu il creste.
Din cate stiu eu, nu exista temei legal pentru spor de port-arma ca atare. Exista pentru functionarii publici, in Anexa 3 la Legea 330 / 2009, sporul de conditii periculoase / vatamatoare

Art. 9
(1) Funcționarii publici beneficiază de un spor
pentru condiții periculoase sau vătămătoare de până la 15% din
salariul de bază.

Puteti citi si discutia de aici www.avocatnet.ro/content/for...
eumarian, utilizator