Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare

1996...societate comerciala (reprezentata de ION) vinde catre fiul sau ALIN un imobil.alin avea 16 ani! la semnatura este reprezentat de mama sa MARIA .in 2007 mama MARIA a decedat .mai exista un fiu al MARIEI si a lui ION pe nume VLADUT.intrebarea este mai poate ION sa mai atace contractul de vanzare cumparare? sau mai poate VLADUT sa atace contractul de vanzare cumparare pe timpul vietii lui ION? sau dupa moartea lui ION poate sa atace vladut contractul de vanzare cumparare ...daca da ce sanse credeti ca ar avea ? mentionez inca o data ca imobilul in 1996 nu facea parte din patrimoniul familial!!!
de ce atace? ca doar a fost reprezentantul acelei societati care avea calitatea de vanzator? daca exista vreun motiv de nulitate absoluta al actului il poate contesta in instanta.
si care ar fi unul din motivele care ar duce la nulitatea absoluta ?
societatea era a lui ION,ma refeream ca vladut poate sa atace c. de v c. pt ca de fapt este o donatie deghizata...si ma gandeam daca l ar putea ataca pe timpul vietii lui ION ...totusi societatea comerciala nu facea parte din patrimoniul familial!!!