avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna seara.am dori un sfat.sant divortat si am 2 copii carora le platesc pensie alimentara.a fost fixata o pensie de 180 de lei,dar cum eu lucrez in strainatate am trimis mereu de la 300 de euro in sus.o fac ptr copiii mei.si o fac din placere.fosta sotie a lasat copiii la parintii ei,plecand din tara.a facut o procura mamei.am inteles ca ea vrea sa se reintoarca in tara ptr ca nu a gasit de munca.mentionez ca de la divort nu a lucrat deloc.este vreo pb daca trimit in continuare banii ptr cresterea copiilor tot fostei soacre,chiar daca fosta sotie revine in tara?nu vreau sa zic ca nu are grija de copii,dar cred ca nici nu vrea sa caute sa lucreze undeva,bazandu-se pe suma ce o trim eu.in felul asta,poate se va gandi mai bine sa isi caute ceva de munca,macar ptr a se intretine pe ea.de copii ma voi ocupa eu.ma gandesc sa nu zica ca nu i-am platit pensia,trimitandu-i mamei ei banii.va multumesc
Cel mai recent răspuns: tmihai2010 , utilizator 19:43, 10 Decembrie 2010
daca ii trimiteti prin banca, mandat postal cu confirmare de primire nu poate invoca ca nu v-ati achitat de obligatia platii pensiei de intretinere.
va multumesc.mai am o nelamurire.mereu ma ameninta fosta sotie ca o sa ma dea in judecata ptr marire de pensie alimentara.cica sa fie sigura pe viitor.poate face asta avand in vedere ca lucrez cu contract in italia?firma la care lucrez nu poate da detalii despre salariu sau alte bonusuri fara sa le dau eu voie.ea poate afla doar adresa si nr de tel a firmei unde lucrez

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punere in aplicare conventie notariala gabaf gabaf Am divortat la notar si am mers la serviciul financiar unde lucrez cu conventia unde este stipulata pensia de intretinere ptr cei 2 copii minori ramasi la ... (vezi toată discuția)
Partajul Cum se deruleaza partajul, daca divortul a fost pronuntat de 3 ani, in lipsa,el fiind plecat din tara.A fost dat la abandon de familie,iar in momentul ... (vezi toată discuția)
Incredintarea copiilor minori pe o perioada limitata unei alte persoane ami-tolo ami-tolo Sunt divortata si am doi copii de 15 si 13 ani.Doresc sa merg pentru 2 luni in strainatate si vreau sa las copiii cu tatal lor in apartamentul in care locuiesc ... (vezi toată discuția)