Forum Discuţii juridice Executare silită STARUINTA IN EXECUTARE
Discuție deschisă în Executare silită

STARUINTA IN EXECUTARE

Buna ziua,
Ma intereseaza cum calculez cele 6 luni pt a depune cererea de staruinta in executarea silita.
Contractul de executare silita intre mine si biroul exect. jud a fost incheiat in iunie, dar in august am primit procesul verbal(actualizare creanta).
Deci socotesc 6 luni din iunie sau din august?
Multumesc!
O opinie a colegei Gabriela Padurariu, referitor la intrebarea dvs., este ca: ”cererea de continuare a executarii silite”, formulata semestrial de creditor, cu putin inaintea implinirii termenului de 6 luni, nu are caracter intreruptiv al cursului perimarii de drept, in cazul ca aceasta nu este urmata de acte firesti de executare.

Informativ:[ link extern ]

am avut multe situatii in care instanta a constatat ca am staruit in executare si prin urmare nu a intervenit perimarea. Cam 90% din cazuri... Asa ca....pot spune ca functioneaza :)