Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recalcularea indemnizatiilor de cresterea copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recalcularea indemnizatiilor de cresterea copilului aflate in plata din 1.01.2011

Conform art.30 din recenta OUG 111/2010
Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.

(3)Dispozitiile art. 2 se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unor noi decizii de catre agentiile teritoriale

prin urmare, as dori sa pun in discutie ce se intelege prin asta? Indemnizatiile au fost micsorate deja prin legea 118/2010 cu 15%, insa acesta se aplica pana la 31 decembrie 2011...Acum , desi Guvernul sustine ca legea nu se aplica retreoactiv , ci doar nasterilor dupa 01.01.2011, dispune prin art.30 recalcularea tuturor indemnizatiiilor aflate in plata pana la 31.12.2010 la 75% din venituri in loc de 85%.
~ Conținut șters la cerere ~
Eu am FOST CONVINSA CA PRIMA LUNA, (DECEMBRIE) voi avea indemnizatia 70%, iar din ianuarie 2011-revine la 85%, conform legii... 118 care ...expira!=D>
Din cate vedeti nu e asa , din 01.01.2011 se va recalcula la 75%....prin urmare cu 10 % mai putin decat aveati inainte..asta daca nu aveati suma cu mult peste maxim
De la intrarea in vigoare a Legii nr.118/2010, indemnizatia a ajuns la 72,25% prin aplicarea diminuarii de 15 %