Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara de urmas

doresc raspuns la o intrebare:
- sotia, are 53 de ani, nu lucreaza, poate beneficia pe o perioada de 6 luni de pensie de urmas, solicitand aceste drepturi sistemului de pensii militare (poate opta acum pentru pensie militara), daca sotul a decedat, iar acesta era pensionar de invaliditate la casa de pensii judeteana (civila) din 2000 ?
(sotul nascut in 1949 a decedat in 2010, beneficia de pensie de invaliditate - civila - a lucrat 21 de ani ca militar, in 1991 a trecut in rezerva si s-a angajat in viata civila in 1993, iar in 2000 s-a pensionat pe caz de boala la casa de pensii judeteana - civila)
Foarte important: sotia cui? Doamna era casatorita cu sustinatorul decedat atunci cand acesta a murit?
Sustinatorul decedat nu a solicitat si pensie din sistemul militar? Daca nu a solicitat, care este motivul?