Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reorganizarea activitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reorganizarea activitatii

Buna ziua! deci cam asa suna notificarea: Avind in vedere reorganizarea activitatii in cadrul depozitului ....,va facem cunoscut ca ,din data de 06.12.2010,veti intra in preaviz de 20 de zile lucratoare,urmand sa incetati activitatea cfm art 65(1)din legea nr 53/2003si beneficiati de prevederile legale privind ajutorul de somaj,incepind cu 1.01 2011...Va facem cunoscut ca la aceeasta data societatea nu dispune de posturi vacanta conform pregatirii d-voastra profesionale...insa eu am facut un fel de contestatie la ceea ce au numit superiorii mei evaluare,desi motivele sunt de-a dreptul jalnice parerea mea..am uitat sa mentionez (poate are vreo relevanta acest aspect-raspundre familiala)sunt casatorit am 2 copii minori unul 10 ani iar celalalt 7 luni,am o vechime de 17-18 ani dintre care 15 ani neintrerupti la aceasi societate, asta fiind oglinda mea k sa spun asa,nu?,si vne EL,proaspatul sef ,care a observat niste gesturi la mne care nu i-au placut si ma concediaza .Nu mi-i se pare corect.Asadar ce sfaturi imi puteti da ,...Va multumesc
melycanu a scris:

Buna ziua! deci cam asa suna notificarea: Avind in vedere reorganizarea activitatii in cadrul depozitului ....,va facem cunoscut ca ,din data de 06.12.2010,veti intra in preaviz de 20 de zile lucratoare,urmand sa incetati activitatea cfm art 65(1)din legea nr 53/2003si beneficiati de prevederile legale privind ajutorul de somaj,incepind cu 1.01 2011...Va facem cunoscut ca la aceeasta data societatea nu dispune de posturi vacanta conform pregatirii d-voastra profesionale...insa eu am facut un fel de contestatie la ceea ce au numit superiorii mei evaluare,desi motivele sunt de-a dreptul jalnice parerea mea..am uitat sa mentionez (poate are vreo relevanta acest aspect-raspundre familiala)sunt casatorit am 2 copii minori unul 10 ani iar celalalt 7 luni,am o vechime de 17-18 ani dintre care 15 ani neintrerupti la aceasi societate, asta fiind oglinda mea k sa spun asa,nu?,si vne EL,proaspatul sef ,care a observat niste gesturi la mne care nu i-au placut si ma concediaza .Nu mi-i se pare corect.Asadar ce sfaturi imi puteti da ,...Va multumesc

nu are legatura "evaluarea" cu "reorganizarea activitatii in cadrul depozitului" ...
mai negociati, pe considerentele familiale, vechimea in societate... ca altfel... ramane cum a hotarat angajatorul.

ContSters123067, utilizator
stimate domn va salut,...spuneti ca nu are legatura evaluare cu art 65(1)..,sunt de acord ins aeu am fost notificat in urma acelei evaluari,ma intilegeti?,in conditiile in care, colegi de-ai mei au abateri disciplinare ,nu au avut parte ce acste caracterizari in urma carora sa fie disponibilizati,pe cind eu ....Dar ce parere aveti despre motivatia sefului meu?
1. Daca angajatorul a hotarat desfiintarea postului ocupat de dvs.,asta este dreptul sau legal si o face pe raspunderea sa.
2. Dvs. veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
3. Dupa ce primiti decizia de concediere, daca dvs. considerati ca este ilegala concedierea, o puteti contesta, in termen de 30 de zile de la comunicare, la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca sunteti scutit de taxe.
4. Daca aveti CCM la nivel de unitate este posibil ca in prevederile sale sa fie specificate si conditiile de concediere in cazul unor probleme de ordin social, familial, ale salariatilor.
5. Concedierea cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) nu are lnici legatura cu evaluarea dvs. Daca avea, erati concediat pentru necorespundere profesionala.
va salut stimate domn,...bun si contestatia respectiva cind tre s-o fac?,imi trebuiesc probe ,martori ,in ce consta aceste lucru? Va multumesc
1. Codul muncii spune:
Art. 65 - (1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

2. Daca dvs. considerati ca desfiintarea locului de munca nu este efectiva si nu are o cauza reala si serioasa puteti ataca decizia in instanta in termen de 30 de zile de cand ati semnat de primirea ei.

3. Consultati un avocat pe dreptul muncii pentru a va ajuta.