Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare loc munca receptioner magazin alimentar?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare loc munca receptioner magazin alimentar?

Avem un receptioner marfa in magazin,dar nu mai avem nevoie de ea,si as dori sa incetez locul ei d emunca,dar nu pot ca ne santajeaza cu avocat.Am oferit sa lucreze ca casiera,dar nu vrea...numai in birou,dar nu are minte de birou.Cum sa fac sa incetam contractul ei d emunca?
Desfiintati postul - concediere individuala.

Codul muncii

ART. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.
Simplu.Desfiintati postul si o dati in somaj.
simplu.
Tinand seama de aprobarea administratorului
Avand in vedere desfiintarea loculi de munca
In temeiul articolului art.65 alin.1.

acest motiv nu poate ataca .
trimite in somaj automat.
pendre a scris:

simplu.
Tinand seama de aprobarea administratorului
Avand in vedere desfiintarea loculi de munca
In temeiul articolului art.65 alin.1.

acest motiv nu poate ataca .
trimite in somaj automat.

Orice decizie de incetare a raportului de munca poate fi contestata la instanta de judecata.
freeelis a scris:

pendre a scris:

simplu.
Tinand seama de aprobarea administratorului
Avand in vedere desfiintarea loculi de munca
In temeiul articolului art.65 alin.1.

acest motiv nu poate ataca .
trimite in somaj automat.

Orice decizie de incetare a raportului de munca poate fi contestata la instanta de judecata.

...nimic nu e simplu,trebuie sa fiu atent la detalii!De aceea am nevoie de sfat.Dosarul salariatului e in ordina maxima,numai vrem sa-i desfiintam locul de munca,si as fi vrut sa stiu un articol in temeiul caruia as putea sa incetez postul.De ex.art 65?A acceptat postul de casiera,oferit prin firma,dar musai sa plece de la firma.