Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reorganizarea activitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reorganizarea activitatii

Buna ziua! deci cam asa suna notificarea: Avind in vedere reorganizarea activitatii in cadrul depozitului ....,va facem cunoscut ca ,din data de 06.12.2010,veti intra in preaviz de 20 de zile lucratoare,urmand sa incetati activitatea cfm art 65(1)din legea nr 53/2003si beneficiati de prevederile legale privind ajutorul de somaj,incepind cu 1.01 2011...Va facem cunoscut ca la aceeasta data societatea nu dispune de posturi vacanta conform pregatirii d-voastra profesionale...insa eu am facut un fel de contestatie la ceea ce au numit superiorii mei evaluare,desi motivele sunt de-a dreptul jalnice parerea mea..am uitat sa mentionez (poate are vreo relevanta acest aspect-raspundre familiala)sunt casatorit am 2 copii minori unul 10 ani iar celalalt 7 luni,am o vechime de 17-18 ani dintre care 15 ani neintrerupti la aceasi societate, asta fiind oglinda mea k sa spun asa,nu?,si vne EL,proaspatul sef ,care a observat niste gesturi la mne care nu i-au placut si ma concediaza .Nu mi-i se pare corect.Asadar ce sfaturi imi puteti da ,...Va multumesc
va salut...Domnule Valeriu ,problema e ca, postul meu ,nu s-a desfiintat in locul meu punind alt coleg,deci ,mai ma incadrez eu la 65(1) ?,deh "" Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă."" Ce trebuie sa fac in acest caz?
melycanu, utilizator
1. Vedeti ca nu cumva colegul sa fie pe alt post, cu alta denumire, nu pe acelasi post cu cel al dvs.
2. Daca e asa cum spuneti atunci veti avea castig de cauza la Tribunal.
3. Dar trebuie sa primiti mai intai decizia de concediere ca sa aveti ce contesta.