avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se poate schimba un asociat unic cu un altul
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se poate schimba un asociat unic cu un altul

in cazul in care primul din el renunta la firma si vrea sa o cedeze catre alt asociat unic care este varianta cea mai rapida de schimbare si ce costuri?
Cel mai recent răspuns: Alvaro Liniers , Avocat 14:46, 12 Decembrie 2010
Contract de cesiune parti sociale urmat de procedurile de rigoare la Registrul Comertului.
se pare ca aceasta varianta dureaza in acest moment peste 2 luni.....
Nu am inteles: cine va prelua ca asociat unic mai este asociat unic si in alta societate?
Atunci nu se poate. Nu poate sa fie asociat unic la doua societati.
-concepere si redactare a contractului de cesiune, a Hotararii AGA/ a Deciziei Asociat Unic si a Actului aditional la Actul constitutiv, precum si actualizarea Actului constitutiv si depunerea dosarului la Registrul Comertului - max. 3 zile.
- publicare hotarare/decizie in M.O. - max. 2 saptamani, cred!
brhadoo3000 a scris:

-concepere si redactare a contractului de cesiune, a Hotararii AGA/ a Deciziei Asociat Unic si a Actului aditional la Actul constitutiv, precum si actualizarea Actului constitutiv si depunerea dosarului la Registrul Comertului - max. 3 zile.
- publicare hotarare/decizie in M.O. - max. 2 saptamani, cred!


Asta a fost candva.
Dupa redactarea Contractului de cesiune, se depune la ORC si se publica in M.Of.
Dupa 30 de zile, daca nu exista nici o opozitie, se trece la pasul doi, adica la celelalte acte.
Daca exista opozitie la cesiune, se asteapta judecarea acestora.

Alte discuții în legătură

Cesionare/vinzare firma ContSters262343 ContSters262343 Buna Ziua, As dori sa stiu pasii stricti de urmat pentru a putea cesiona/vinde firma mea, tot ce stiu este ca se realizeaza prin registrul comertului . ... (vezi toată discuția)
Modificare statut srl santiri13 santiri13 Buna ! Am si eu o intrebare scurta ca pe la noi prin Sibiu citi oameni atitea pareri. Vreau sa preiau un srl al tatalui meu si trebuie sa ii schimb asociatul, ... (vezi toată discuția)