Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurat obligatoriu?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurat obligatoriu?

Buna ziua! Am primit zilele trecute o instiintare de la Casa Nationala de Pensii prin care mi se aduce la cunostiinta faptul ca :,, sunt asigurat obligatoriu prin efectul legii, potrivit prevederilor art. 5 alin.(1) pct IV din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale'', in consecinta sunt invitat ca in termen de 15 zile sa ma prezint pt a completa si depune declaratia de asigurare, in conformitate cu prevederile legale.
Sunt obligat sa fac acest lucru in conditiile in care din anul 2005 nu mai am calitatea de angajat ci pe aceea de P.F.A.? Mentionez ca din anul 2005 cotizez la un fond privat de pensii.
Buna ziua !
"Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:
a) asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
f) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;"
In acest sens, sunteti obligat sa dati curs instiintarii.
Cu stima !
zahariamarius a scris:

Buna ziua !
"Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:
a) asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
f) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;"
In acest sens, sunteti obligat sa dati curs instiintarii.
Cu stima !

Buna ziua!
In cazul in care ca persoana ce desfasor activitati independente nu doresc sa contribui la sistemul public de pensii (din varii motive) statul ce imi poate face?
Eu nu ii dau bani dar nici nu am pretentia sa-mi dea!
Conform legii trebuie sa platiti aceasta contributie. Veti primi o somatie de plata, aceasta va ajunge la un executoriu, se va face proprire pe conturi, eventual si executare de bunuri, etc. Statul isi va recupera datoria fara indoiala.

Domnilor, avand in vedere ca in contractul de asigurat cu case de pensii se poate trece orice suma ca venit asigurat, ce va retine sa incheiati un astfel de contract pe suma de un leu. Astfel sunteti in legalitate si nu veti mai avea nici dureri de cap cu somatii sau alte probleme. ??