Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... declaratie impunere cladire
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

declaratie impunere cladire

X a obtinut autorixatie construire -locuinta+anexa gospodareasca.Si-a construit doar anexa gosp.(care este definita ca ceva complementar locuintei), anexa pe care o foloseste ca locuinta,amenajand-o in acest sens(cu etaj,terasa, 2 dormitoare),fiind departe de ceeace a fost prevazut in autorizatia construire, care de altfel si-a pierdut intre timp valabilitatea.
La serviciul taxe si impozite,in declaratia de impunere pe cladiri, aceasta anexa este trecuta ca si "anexa",avand un impozit simbolic si nici nu e trecuta ca si a 2-a locuinta.(cod fiscal)
Intrebare:deoarece declaratia de impunere se da pe proprie raspundere, chiar sub raspundere penala, ce se poate intampla cu respectivul X,avand in vedere ca nu a fost respectata Aut.de construire, nu a fost data corect valoarea de impozitare a cladirii,(art.292 c.p) au fost introduse utilitati (apa,curent), practic in lipsa Autorizatiei(care nu a fost respectata-L.50/1991)?
lucrarile ilegal edificate sunt supuse dispozitiilor Legii nr.10/1995 si Legii nr.50/1991. urmarirea acestor dispozitii se face de catre Inspectoratul in constructii sau de primarie. impunerea cladirii presupune si verificarea acesteia de catre reprezentantii primariei...
Declaratia de impunere trebuie sa fie insotita de documente din care sa reiasa cele declarate ( proces verbal de receptie totala sau partiala a constructie, declaratie pe propria raspundere a contribuabilului, cartea constructiei, etc). Declaratiile de impunere trebuiesc verificate de organele fiscale. Daca declaratia nu corespunde cu cele existente pe teren, organul fiscal intocmeste proces verbal de constatare si se aplica prevederile legale referitoare la evaziunea fiscala - sustragerea in totalitate sau in parte de la impunere