Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj dupa divort

am divortat de un an ,iar acum fosta sotie a deschis proces de partaj ...apartamentul primit mostenire de la parintii mei intra in acest partaj ? Mentionez ca am fost casatoriti 15 ani si avem o fetita de 14 ani ,iar bunurile de impartit constau in :inca 3 apartamente ,o casa-vila cu 7 camere ,doua terenuri de cate 5000mp., masina etc.
apartamentul mostenit nu intra in categoria bunurilor comune, nu-l impartiti
In cadrul procesului de partaj bunurile supuse impartelii sunt numai bunurile dobandite de catre soti in timpul casatoriei. Prin urmare orice bun mostenit nu intra in categoria buburilor comune. Daca ati facut imbunatatiri la acest apartament in timpul casatoriei se poate vorbi despre ub drept de creanta privind contributia sotiei la aceste imbunatatiri.