Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Buna ziua,
Ma numesc Anghel Ion am 56 de ani si 38 de ani de munca dintre care 14 ani de grupa 1. As dori sa stiu cand ma pot pensiona dupa legea care intra in vigoare la 01.01.2011
Va multumesc
Potrivit actualei legi 19/2000 daca cei 14 ani sunt in procent de 100% va puteti deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta la acest moment(pana la 31/12/2010).Potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice va mai puteti pensiona la limita de varsta la 62 de ani.O zi buna.
am 38 de ani de munca din care 14 gr 1 si restul de 24 in grupa a 2. am 56 de aniimpliniti .dupa legea unitara cand as putea iesi la pensie? va multumesc
Limita de varsta la 57 de ani(reducere de 8 ani din 65).O seara buna.
se scade deja din 65 de ani? eu intelesasem ca treptat..si ani cei 7 ani ce rezulta din reducerea varstei pt 14 ani de gr1 se pot aduna cu cei 5,5 care rezlta din reducerea celor 21 de ani de gr2 o seara buna
Reducerea pentru grupa I-a de munca va fi ca si pentru conditii deosebite.Cititi topicul deschis de mine:Legea 19/2000 vs. Legea unitara -Reducerea varstei pentru grupa I-a.O seara buna.