Forum Discuţii juridice Executare silită plata taxa cautiune
Discuție deschisă în Executare silită

plata taxa cautiune

Buna seara.
As vrea sa ma lamuriti si pe mine de ce in Citatia sosita astazi pentru termenul de Contestatie la executare si suspendare mi se spune ca pana la data prezentarii la instanta trebuie sa achit pe langa taxa de timbru si timbru judiciar cautiune in suma de 8500 lei si 140 lei ? Sunt de plata doua cautiuni ? Nu inteleg absolut nimic. Astazi am introdus si cerere de suspendare provizorie a executarii pana la solutionarea cererii de suspendare si am platit cautiune din proprie initiativa de 5oo lei ( conf. legii ). Deci ? N-am platit bine cautiunea ? Multumesc.
Pentru ca cererea dvs are doua capete, se taxeaza separat fiecare.
Pentru contestatia la executare se plateste o taxa de timbru, iar daca solicitati suspendarea provizorie pana la solutionarea contestatiei si a suspendarii executarii, platiti o cautiune in cuantum de 10% din valoarea sumei contestate.
Cererea de suspendare provizorie este o cerere separata de cererea de suspendarea din cadrul contestatiei la executare si se taxeaza separat.
Acum depinde de valoarea sumei contestate, nu se plateste cautiunea dupa ureche, ea se fixeaza de catre instanta.