Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pret neserios
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pret neserios

Buna seara!
Daca pretul platit pentru o casa este de 10 ori mai mic decat valoarea de piata a casei respective, poate fi considerat acesta ca neserios? Multumesc.
Pretul trebuie sa fie sincer si serios. Pretul sincer este un pret real (datorat) al imobilului vandut, care sa nu fi fost stabilit in mod fictiv, ci in scopul de a il plati in realitate. In cazul in care pretul este simulat, contractul de v-c este nul deoarece ii lipseste pretul.
Conform art. 1303 C.civ. pretul trebuie sa fie , de asemenea, serios adica sa nu fie infim, atat de disproportionat in raport cu valoarea imobilului incat practic sa nu existe obiect al obligatiei cumparatorului.
Seriozitatea pretului este o chestiune de fapt astel este lasata la aprecierea instantei de judecata.
In loc de pret derizoriu, se mai vorbeste de "modicitatea pretului" sau de o disproportie prea mare intre pret si valoarea bunului ceea ce ar putea crea confuzie intre pretul neserios si pretul lezionar. Precizarea este importanta, deoarece ar putea avea drept consecinta nulitatea actului juridic pt neseriozitatea pretului desi el este numai lezionar.
Asadar, in cazul dumneavoastra, pretul nu va fi considerat neserios ci lezionar, iar sanctiunea va fi nulitatea absoluta a vanzarii, insa leziunea va putea fi invocata numai de vanzator.
ContSters178374, utilizator
În cazul preţului mult inferior valorii bunului, deci de vilitate a preţului (în sensul de preţ lezionar), s-ar putea pune doar problema acţiunii în resciziune şi nu a nulității absolute a contractului, căci nu este vorba de preţ derizoriu.
Vilitatea preţului nu autoriză în niciun caz pe vânzător sa ceara anularea vânzării pentru leziune.

In ceea ce priveste neseriozitatea pretului a se vedea si [ link extern ]
Asta in cazul in care este vorba despre o asa vinzare (parinte-copil)
Florin*, utilizator
Florin* a scris:

În cazul preţului mult inferior valorii bunului, deci de vilitate a preţului (în sensul de preţ lezionar), s-ar putea pune doar problema acţiunii în resciziune şi nu a nulității absolute a contractului, căci nu este vorba de preţ derizoriu.
Vilitatea preţului nu autoriză în niciun caz pe vânzător sa ceara anularea vânzării pentru leziune.

In ceea ce priveste neseriozitatea pretului a se vedea si [ link extern ]
Asta in cazul in care este vorba despre o asa vinzare (parinte-copil)

Domnule Florin, induceti in eroare userul, documentati-va temeinic inainte de a dezminti fara fundament cele scrise de mine. In cazul pretului mult sub valoarea lucrului, doctrina vorbeste de "vilitatea pretului" in sens de pret lezionar.
Sanctiunea vanzarii cu un pret lezionar este NULITATEA ABSOLUTA., iar dupa cum spuneam leziunea poate fi invocata DOAR DE VANZATOR.
Potrivit art. 1165 C.civ, actiunea in resciziune pentru leziune este recunoscuta numai minorului intre 14-18 ani care a incheiat singur, fara incuviintarea partilor sau a tutorelui, un act juridic lezionar(si pt a carui validitate nu era necesara si incuviintarea prealabila a autoritatii tutelare). De mentionat ca vanzarea incheiata de minor sub 14 ani este anulabila, chiar daca nu este lezionara, pentru incapacitate. In dreptul nostru, actiunea in resciziune este , in principiu, inadmisibila vanzatorului major. In mod cu totul exceptional ea poate fi intemeiata pe o cauza imorala (art. 968 C.civ).
In conditiile economiei de piata, pentru a ocoli inadmisibilitatea actiunii in resciziune intre majori este preferabila aplicarea art 968 C.civ (cauza este "neilicita cand este prohibita prin legi"), decat calificarea nejustificata drept derizoriu a unui pret lezionar.
MEA CULP..
Nu am avut in vedere inducerea in eroare ci, doar o completare dpdv teoretic a celor enuntate deja. popate a parut ca o contradictie a celor de mai sus, insa nu acesta a fost intentia.

De retinut pe viitor sa ma refer doar la caz si sa las teoria la o parte.

Prima parte contine doar o afirmatie teoretica...NEAPLICABILA CAZULUI.
Raspunsul punctual la intrebarea userului este in partea a doua.

Oricum, multumesc pentru observatii.
Florin*, utilizator
In speta de fata (despre asta vorbim) nu se pune problema actiunii in resciziune, deoarece mi-e greu sa cred ca user-ul se referea la o vanzare a unui imobil de catre un minor intre 14 si 18 ani, ci se pune problema nulitatii absolute a contractului de v-c, leziunea putand fi invocata de vanzator.