Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare contract vanzare-cumparare

Rog frumos, o vanzare-cumparare a unei jumatati de imobil si teren cu multe imbunatatiri la un pret de 20 sub pretul din contractul anterior de vanzare-cumparare , deci un pret NESERIOS, cum poate fi invocat procedural acest pret neserios pentru a anula acest contract presupunand ca si cumparatorul este de acord ? Va ,multumesc mult !
Preţul trebuie stabilit în bani. Preţul trebuie să fie determinat sau determinabil. Preţul trebuie să fie real şi serios.

Preţul este suma de bani care reprezintă echivalentul datorat de cumpărător în schimbul lucrului transmis de vânzător.

Preţul este obiectul prestaţiei cumpărătorului şi corespunde valorii lucrului vândut.
în lipsa unui preţ, vânzarea este lovită de nulitate absolută, deoarece obligaţia cumpărătorului nu are obiect, iar obligaţia vânzătorului este lipsită de cauză.

Ca element esenţial de validitate a vânzării, preţul trebuie să întrunească următoarele condiţii: să fie stabilit în bani, să fie determinat sau determinabil şi să fie sincer şi serios.

Preţul trebuie să fie şi serios, adică să nu fie derizoriu (infim).

Preţul este derizoriu, atunci când este „într-atât de disproporţionat faţă de valoarea bunului, încât este evident că părţile nu au dorit să consimtă la o vânzare”

Succes.
Stoica Ioana a scris:
Ca element esenţial de validitate a vânzării, preţul trebuie să întrunească următoarele condiţii: să fie stabilit în bani, să fie determinat sau determinabil şi să fie sincer şi serios.
Preţul trebuie să fie şi serios, adică să nu fie derizoriu (infim).
Preţul este derizoriu, atunci când este „într-atât de disproporţionat faţă de valoarea bunului, încât este evident că părţile nu au dorit să consimtă la o vânzare”

Foarte frumos raspunsul din carte (cod).
Dar de la ce procent in jos din valoarea bunului, pretul in speta incepe sa fie neserios ?
Si care este "valoarea" bunului (reperul) ?
O stie cineva ?

Scuzati-ma, eu am intrebat corect altceva, nu definitia pretului, da ? Multumuesc oricum ! Astept un raspuns la obiect !
Walter123 a scris:
Rog frumos, o vanzare-cumparare a unei jumatati de imobil si teren cu multe imbunatatiri la un pret de 20 sub pretul din contractul anterior de vanzare-cumparare , deci un pret NESERIOS, cum poate fi invocat procedural acest pret neserios pentru a anula acest contract presupunand ca si cumparatorul este de acord ?

Nu ati inteles nimic din mesaj.
Mesajul meu era foarte "la obiect"

Nu este o definitie a pretului.
Este problema importanta de a cuantifica ce inseamna pentru judecator: "pret neserios", "pret derizoriu" si fata de ce se raporteaza aceste sintagme.
Cum puteti formula o actiune bazata pe acesti termeni ("pret neserios", "pret derizoriu" ) fara sa-i cuantificati in legatura cu imobilul Dvs. concret.
Prezint scuze si nu inteleg nimic ! Mesajul anterior, postarea fara ghilimele nu-mi apartine, ce se intampla, rog, da ? Doream un raspuns edificator, nu infantilisme sau interventii fara obiect, da ? Multumesc !