Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie speciala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie speciala

cf l119/2010 pensile militare devin pensi ptr limita de varsta ,indeplinind cond de varsta si stagiu de cotizatie prevazute in l19/2001.unpensionar miltar poate sa cumuleze sal cu pensie,indiferent de varsta la care a iesit la pensie sii sa i se recalc anual pensia cf l19/2010 si a noi legii a pensiilor(cu pensia mai mica decat sal mediu brut)?
Pensiile recalculate devin pensii in acceptiunea Legii nr. 19/2000, asta este foarte important de retinut. Puteti cumula pensia pentru limita de varsta cu veniturile din salarii, cu exceptia cazului in care sunteti angajat intr-o institutie de stat. In aceasta ultima ipoteza, daca pensia neta depaseste salariul mediu brut pe economie, trebuie sa optati intre pensie sau salariu.

Puteti solicita recalcularea pensiei indiferent de stagiul realizat dupa pensionare (o zi, o saptamana, o luna, 1 an). Deci nu trebuie sa fie minim 1 an lucrat. Alin. 1 al art. 95 din Legea nr. 19/2000 a fost declarat neconstitutional prin Decizia CCR nr. 264/2007 si a incetat sa mai produca efecte juridice.
Interventie moderator Va rog sa nu mai deschideti discutii pe aceeasi tema, aveti butonul "raspunde" la dispozitie. Multumesc!

Art. 119 din Legea 263/2010 nu prevede ceea ce ati scris in mesaj iar Legea nr. 263/2010 nu abroga Legea 329/2009.

costinel062000 a raspuns:
in l pensiilor in 2011,la art 119 precizeaza ca pensionarii la limita de varsta pot cumula pensia cu salariu iar la art 196 se precizeaza ca se anleaza orce dispozitie care contrvine ac legii.deci se anuleaza prevederile l329 privind interzicerea cumului ptr pensie mai mare decat sal mediu brut

Carp Mircea a raspuns:
Legea 263/2010
Art. 118. - (1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:a) pensionarii pentru limită de vârstă
Ordin nr. 1730/2009 privind aprobarea Instrucţiunilor pentru aplicarea prevederilor cap. IV "Măsuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale, în scopul reducerii cheltuielilor bugetare" din Legea nr. 329/2009

Cine poate cumula pensia cu salariul?

Pensionarii aparţinând atât sistemului public de pensii, cât şi sistemelor neintegrate sistemului public de pensii, care beneficiază de o pensie mai mică sau egală cu salariul mediu brut prognozat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, respectiv 1836 lei pentru anul 2010 (Legea nr. 12/2010 privind bugetul asigurărilor sociale de stat).

Cine NU poate cumula pensia cu salariul?

Pensionarii aparţinând atât sistemului public de pensii, cât şi sistemelor neintegrate sistemului public de pensii, care beneficiază de o pensie mai mare decât salariul mediu brut prognozat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, respectiv 1836 lei pentru anul 2010 (Legea nr. 12/2010 privind bugetul asigurărilor sociale de stat)
ªI CARE,
► realizează venituri salariale sau, după caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activităţi pe bază de:
♦ contract individual de muncă
♦ raport de serviciu
♦ sau în baza actului de numire, potrivit legii.

► Aceste venituri trebuie realizate:
♦ în cadrul autorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale, indiferent de modul de finanţare şi subordonare
♦ în cadrul regiilor autonome
♦ în cadrul societăţilor naţionale
♦ în cadrul companiilor naţionale
♦ în cadrul societăţilor comerciale la care capitalul social este deţinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritorială
O seara buna.

costinel062000 a raspuns:
asta stiam ,dar legea 329 nu limiteaza un drept din legea pensilor

Gabriela Pintea, Consilier juridic