Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

La cat timp se face reabilitarea, dupa o condamnare penala la 7 ani si 6 luni, pt art 20-174-175/i 176 cp.Va multumesc!
Dupa un termen de 8 ani si 8 luni de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale.
Practic sunt aplicabile disp.art.135 lit.b) din c.pen- 5 ani plus jumatate din durata pedepsei aplicate ( 5 ani plus 3 ani si 8 luni= 8 ani si 8 luni).
Dupa terminarea celor 7 si 6 luni(de ex.a inceput executarea pedepsei pe 01.01.2002 ,pedeapsa se considera executata in iulie 2009,chiar daca condamnatul a fost eliberat mai devreme,conditionat),art 135 lit.b c.p. ne arata ca de la expirarea condamnarii trebuie sa treaca 5 ani plus jumatate din pedeapsa pronuntata de instanta (si nu cea executata).Deci luand exemplul de mai sus,in iulie 2014 se implineste termenul de 5 ani la care se adauga jumatate din pedeapsa -3 ani si 8 luni-aprilie 2018 condamnatul are dreptul sa se adreseze instantei de judecata cu cerere de reabilitare judecatoreasca.
In noul cod penal prin art.166,se elimina adaugarea pe langa termenul de 5 ani a inca jumatate din pedeapsa pronuntata de instanta,deci daca pedeapsa s-a terminat in iulie 2009,condamnatul ar avea dreptul sa ceara reabilitarea in iulie 2014.
Dar acest cod nu este inca in vigoare.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Va multumesc mult!