avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

La cat timp se face reabilitarea, dupa o condamnare penala la 7 ani si 6 luni, pt art 20-174-175/i 176 cp.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: irineagu , utilizator 11:33, 14 Decembrie 2010
Dupa un termen de 8 ani si 8 luni de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale.
Practic sunt aplicabile disp.art.135 lit.b) din c.pen- 5 ani plus jumatate din durata pedepsei aplicate ( 5 ani plus 3 ani si 8 luni= 8 ani si 8 luni).
Dupa terminarea celor 7 si 6 luni(de ex.a inceput executarea pedepsei pe 01.01.2002 ,pedeapsa se considera executata in iulie 2009,chiar daca condamnatul a fost eliberat mai devreme,conditionat),art 135 lit.b c.p. ne arata ca de la expirarea condamnarii trebuie sa treaca 5 ani plus jumatate din pedeapsa pronuntata de instanta (si nu cea executata).Deci luand exemplul de mai sus,in iulie 2014 se implineste termenul de 5 ani la care se adauga jumatate din pedeapsa -3 ani si 8 luni-aprilie 2018 condamnatul are dreptul sa se adreseze instantei de judecata cu cerere de reabilitare judecatoreasca.
In noul cod penal prin art.166,se elimina adaugarea pe langa termenul de 5 ani a inca jumatate din pedeapsa pronuntata de instanta,deci daca pedeapsa s-a terminat in iulie 2009,condamnatul ar avea dreptul sa ceara reabilitarea in iulie 2014.
Dar acest cod nu este inca in vigoare.

andymaurul
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2010
andymaurul, utilizator
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitarea judecatoreasca ContSters94352 ContSters94352 am fost condamnat in ''98 la 7 ani inchisoare,am executat pina in 2003 luna iulie,cind am fost pus in libertate conditionat pentru buna purtare! cind pot ... (vezi toată discuția)
Condamnat la o ped.de 7 ani cu executare- cand se poate reabilita? uzzy_contele uzzy_contele Condamnat la 7 ani inchisoare cu executare. data arestarii :05.12.2005 eliberat conditionat in luna martie 2010, dupa executarea a 4ani si 4 luni din ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea bebe121 bebe121 buna ziua,dupa cat timp se poate cere reabilitarea in cazul in care am fost condamnat pe 208 209 cp la pedeapsa de 6 ani la care am ramas definitiv in 2004 si ... (vezi toată discuția)