Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comisionul de administrare cont?!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comisionul de administrare cont?!

Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac:
Tatal meu este plecat din tara, dar a facut cerere de inchidere a contului de lei care il avea la BRD si in continuare a folosit contul de euro la aceeasi banca. Saptamana trecuta am primit o hartie prin care eram rugati sa sunam la un numar de telefon din Bucuresti al BRD-ului. La telefon o doamna care se ocupa de "recuperari" ne-a spus sa platim 150 lei (comisionul adunat in aproximativ 1 an la 6 lei cat mai erau in cont) ca aceasta suma reprezinta comisionul ambelor conturi.
Eu sincer nu inteleg, ne iau de prosti? La fiecare suma de euro care trece prin contul de euro se opresc tot felul de comisioane.
E normal ce se intampla?
Ce putem face? Numai folosim deloc nici contul de euro si nici nu platesc "datoria"? Te pot executa pentru acest comision?
Va multumesc. :)
n-au cum sa va "execute" pentru acel comision (cum l-or calculaaa, numai ei stiu)... vor trimite hartii si-l vor tot cere la telefon, poate-poate...B-)
Nu va vor executa prin impuscare:)
Dar va pot executa silit, este ca orice alta datorie neplatita.
Daca nu ati mai facut operatiuni in contul respectiv, trebuia si el inchis, asa genereaza alte cheltuieli, cum ar fi comisionul de administrare.
pai daca face cerere de inchidere cont, ii ia comision de "inchidere":))... si poate e mai mare ca asta de acum... asa caaa...:rolleyes:...
Unde este prevazut acest comision de administrare, de inchidere? sau fiecare banca cat considera aplica comisionul?!
nu trebuie sa fie prevazut nicaieri comisionu'...il inventeaza pe loc, ca e concurs de inventii acolo, cu multi absolventi de la filologie...
cat considera fiecare banca... si in interiorul bancii, cat considera fiecare "ofiter" de credit... depinde la care apucati... :))

... lasati-i in pace cu suta lor...:))B-)