avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordinul de detasare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordinul de detasare

Ce demersuri se fac in cazul detasarii?Este necesar ca angajatul sa-si dea demisia pentru a fi reangajat la firma unde este detasat?
Cel mai recent răspuns: andre_ya , utilizator 13:58, 14 Decembrie 2010
In niciun caz nu trebuie sa-si dea demisia daca este vorba de o detasare:))
maximavocat a scris:

In niciun caz nu trebuie sa-si dea demisia daca este vorba de o detasare:))


E putin mai complicat. Este vorba despre acelasi angajator, sediul a ramas acelasi dar vrea sa treaca angajatii la cealalta firma
In cazul asta cum se procedeaza? dupa ordinul de detasare
Trebuie sa isi inceteze activitatea pe o firma si sa isi faca angajarea pe cealalta.
Aici nu este vorba de o detasare.
Face contract de munca pe cealalta firma pe o perioada nedeterminata sau determinata depinde cum era si pe firma veche.
In ziua in care inceteaza contractul cu acordul partilor sa inceapa sa-si produca efecte noul contarct de pe firma noua.
Altfel riscati sa va dati demisia si sa nu va mai angajeze pe noua firma.
Ce garantie am ca va dori sa faca reangajarea pe cealalta firma daca eu imi dau demisia? Nu se poate proceda si altfel?

Mi s-a spus ca e nevoie mai intai de o cerere pentru demisie de la firma veche si o alta cerere pt angajarea la cealalta, cica pentru ITM , ceea ce nu cred



Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2010
andre_ya, utilizator

Alte discuții în legătură

Sunt pe punctul de a fi concediat disciplinar emiy emiy Sunt angajatul unei firme X si lucrez sub conducerea firmei Y (firma asociata/partial cumparata) Vineri in urma gasiri unui \"nod in papura\" directorul ... (vezi toată discuția)
Desfintare-reinfintare firma cu aceiasi angajati vivi23ro vivi23ro Cineva din familie a fost anuntat ca la firma unde lucreaza se vor desface contractele de munca pt ca se vor desfinta posturile si vor fi angajati la o alta ... (vezi toată discuția)
Reangajare si demisie in aceeasi zi julie26 julie26 Buna ziua, Am si eu o nelamurire va rog. Ma aflu in concediu de 2 ani de crestere a copilului conform Cartii de Munca. Deci cartea de munca e in suspendare ... (vezi toată discuția)