Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordinul de detasare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordinul de detasare

Ce demersuri se fac in cazul detasarii?Este necesar ca angajatul sa-si dea demisia pentru a fi reangajat la firma unde este detasat?
In niciun caz nu trebuie sa-si dea demisia daca este vorba de o detasare:))
maximavocat a scris:

In niciun caz nu trebuie sa-si dea demisia daca este vorba de o detasare:))

E putin mai complicat. Este vorba despre acelasi angajator, sediul a ramas acelasi dar vrea sa treaca angajatii la cealalta firma
In cazul asta cum se procedeaza? dupa ordinul de detasare
Trebuie sa isi inceteze activitatea pe o firma si sa isi faca angajarea pe cealalta.
Aici nu este vorba de o detasare.
Face contract de munca pe cealalta firma pe o perioada nedeterminata sau determinata depinde cum era si pe firma veche.
In ziua in care inceteaza contractul cu acordul partilor sa inceapa sa-si produca efecte noul contarct de pe firma noua.
Altfel riscati sa va dati demisia si sa nu va mai angajeze pe noua firma.
Ce garantie am ca va dori sa faca reangajarea pe cealalta firma daca eu imi dau demisia? Nu se poate proceda si altfel?

Mi s-a spus ca e nevoie mai intai de o cerere pentru demisie de la firma veche si o alta cerere pt angajarea la cealalta, cica pentru ITM , ceea ce nu cred

andre_ya, utilizator