avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reangajare si demisie in aceeasi zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reangajare si demisie in aceeasi zi

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire va rog. Ma aflu in concediu de 2 ani de crestere a copilului conform Cartii de Munca. Deci cartea de munca e in suspendare sau asa ceva. Am semnat cu angajatorul un act in acest sens in 01.10.2008
Acum doresc sa ma angajez la alta firma. Cum procedez cu cartea de munca si cu angajatorul anterior? Semnez reangajare si demisionez in aceeasi zi? Cu ce articol sa fie demisia sa nu am probleme? Apoi cartea de munca mi-o iau eu sau se trimite de la firma la firma? Mentionez ca nu vreau sa stie fostul angajator unde ma angajez eu.
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: SC QCERT SRL , Consultant resurse umane 22:30, 22 Septembrie 2009
Va puteti da demisia ( care nu trebuie motivata ) insa, aveti obligativitatea de a acorda angajatorului dumneavoastra un preaviz de 15 zile. In cazul in care angajatorul actual renunta la perioada de preaviz, puteti sa va angajati in ziua urmatoare la celalalt angajator.
Pe de alta parte, nimeni nu va opreste sa aveti doua locuri de munca in acelasi timp.
Cartea de munca o ridicati dumneavoastra de vechiul angajator si o depuneti la noul loc de munca.
1. Ca sa nu mai demisionati si sa efectuati preavizul faceti o cerere de incetarea contractului de munca cu acordul partilor la o data convenita cu angajatorul.
2. Nu e nevoie sa-i spuneti fostului angajator unde plecati.
eu stiu asa
faci cerere de reluare activitate intr-o zi iar a doua zi iti dai demisia , cel mai bine ar fi cu acordul partilor (parca 55b). Trebuie sa figurezi cel putin o zi angajat dupa reintoarcere din cic.
Cartea de munca o duci tu singura dincolo!

sper sa nu se supere administratorii si consilierii juridici pe mine ca am dat raspuns
Puteti sa cereti si incetarea contractului de munca cu acordul partilor, la zi, fara sa se faca, in prealabil, dispozitie de reluare a activitatii .Nu cred ca in aceste conditii patronul sa va ceara in mod expres sa efectuati un preaviz de 15 sau 30 zile , in concordanta cu functia ocupata in firma.
Daca se pastreaza la sediul societatii carnetele de munca, atunci de la sediul societatii va ridicati carnetul , pe baza unei declaratii pe propria raspundere, si apoi il depuneti la sediul noului angajator. Daca carnetele de munca se pastreaza la ITM , atunci de la aceasta institutie va ridicati carnetul de munca , pe care apoi il depuneti la sediul noului angajator.
Atentie , in urma reangajarii inainte de expirarea CCIC pana la 2 ani, trebuie sa instiintati directia muncii.
Mihail a scris:

Va puteti da demisia ( care nu trebuie motivata ) insa, aveti obligativitatea de a acorda angajatorului dumneavoastra un preaviz de 15 zile. In cazul in care angajatorul actual renunta la perioada de preaviz, puteti sa va angajati in ziua urmatoare la celalalt angajator.
Pe de alta parte, nimeni nu va opreste sa aveti doua locuri de munca in acelasi timp.
Cartea de munca o ridicati dumneavoastra de vechiul angajator si o depuneti la noul loc de munca.
Multumesc mult

Alte discuții în legătură

Buna ziua v_anamaria v_anamaria Sunt in concediu pentru ingrijirea copilului, mai am pana in aprilie, dar vreau sa revin la munca si nu vreau sa ma intorc unde am lucrat inainte de concediu. ... (vezi toată discuția)
Demisie cic si reangajare madalina40 madalina40 Buna ziua, Sunt in prezent in CIC pana la un an (copilul are 8 luni acum). Mi-am gasit un alt loc de munca decat cel actual si doresc sa demisionez si sa ma ... (vezi toată discuția)
Intrerupere cic si schimbarea locului de munca ela21b ela21b Buna ziua, Ma aflu in concediu de ingrijirea copilului, la inceputul celui de al doilea an la care am dreptul. Am contract de munca pe perioada nedeterminata, ... (vezi toată discuția)