Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reangajare si demisie in aceeasi zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reangajare si demisie in aceeasi zi

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire va rog. Ma aflu in concediu de 2 ani de crestere a copilului conform Cartii de Munca. Deci cartea de munca e in suspendare sau asa ceva. Am semnat cu angajatorul un act in acest sens in 01.10.2008
Acum doresc sa ma angajez la alta firma. Cum procedez cu cartea de munca si cu angajatorul anterior? Semnez reangajare si demisionez in aceeasi zi? Cu ce articol sa fie demisia sa nu am probleme? Apoi cartea de munca mi-o iau eu sau se trimite de la firma la firma? Mentionez ca nu vreau sa stie fostul angajator unde ma angajez eu.
Multumesc mult.
Multumesc, asa stiam si eu:sorry:
Reangajarea si demisia in aceeasi zi e posibila si e si in avantajul angajatorului care cu siguranta nu se va incurca cu cele 15 zile de preaviz.

Tinand cont de intelegerea avuta, pentru a lasa loc de buna ziua, eu as anunta cu 15 zile inainte de reinceperea preconizata, ca nu mai sunt interesata sa lucrez. Daca tot va asteapta de un an de zile, e corect sa stie ca trebuie sa caute pe cineva pe postul pe care vi l-au pastrat.