Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... martori mincinosi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

martori mincinosi

buna seara....ce se va intampla, cu martorii, propusi de reclamant care au mintit si a caror declaratii deformate ale realitatii au contribuit semnificativ la pronuntarea in favoarea reclamantului....daca la recurs eu ca parat voi aduce dovada clara ca au mintit . Ce consecinte va avea pt martori acest lucru...pt ca in fapt vreau doar sa demonstrez minciuna si nu sa ma razbun pe martori in vreun fel dar ideea este ca altfel nu am cum sa repar prejudiciul mai ales moral cauzat mie. va multumesc
Marturia mincinoasa este fapta penala,prevazuta si pedepsita de codul penal.

andymaurul
Infractiunea de marturie mincinoasa este prevazuta de art.260 din Codul Penal si este sanctionta cu inchisoare de la 1 la 5 ani
cum va putea proba faptul ca declaratiile martorilor sunt mincinoase?
daca ar fi vb de inscrisuri , mai bine zis contra-inscrisuri , ar fi lesne de inteles cum s-ar face aceasta proba , insa daca este vb de declaratiile martorilor privind o situatie de fapt , cum s-ar putea face proba ca aceste declaratii sunt mincinoase?
Eu cred ca tr sa te gandesti inainte de a face o plangere pt marturie mincinoasa si la cum vei dovedi aceste afirmatii , altfel te vei putea trezi si tu cu o plangere pt denunt calomnios...