Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu pieton pe zebra - cine plateste daunele?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu pieton pe zebra - cine plateste daunele?

Buna ziua
Am nevoie de un sfat avizat intr-o nefericita speta in care sunt implicat. Intr-o seara de 18 septembrie, deplasandu-ma cu masina pe Sos Giurgiului nu am vazut in timp util un pieton ce alerga pe zebra. Era bezna afara, si da.. soseaua era luminata. Ma aflam pe banda 1, in timp ce masinile de pe banda 2, aflate cumva mai in fata mea au oprit aproape brusc acordand prioritate unui pieton ce tocmai a coborat dintr-un tramvai. Eu am incetinit, dar nu suficient. Aveam in jur de 40 de km pe ora cand m-am trezit cu el pe capota. Alerga. L-am darmat, i-am facut o mica echimoza la cap, in timp ce el a distrus capota si parbrizul masinii. Este un Matiz, nu e foarte greu sa-l strambi daca chiar iti doresti asta. Spre norocul meu, pietonul nu a fost grav ranit, salvarea a venit imediat, si tot spre norocul meu masina este asigurata si RCA SI CASCO la Allianz Tiriac. Masina a ramas nemiscata in strada timp de o ora jumatate asteptand sa vina politia pentru masuratori. In timpul asta, victima, care consumase si bauturi alcoolice, a fost dusa la spital, i-au acordat prim ajutor.. ceea ce cam facusem si noi in strada, iar 3 ore mai tarziu cand noi am terminat cu politia si toate masuratorile, ne-am dus la spital, insa el deja plecase. Fara sa dea vreo declaratie la politie. Eu am permisul de conducere retinut si circul deja de trei luni cu dovada eliberata de politia rutiera. Cei de la Cercetari Penale sector 4 mi-au spus ca ancheta merge greu pentru ca nu au gasit victima sa dea o declaratie asa ca au citat-o pe 29 noiembrie. Acesta s-a dus la Politie si a povestit cum s-a intamplat din punctul sau de vedere, declarand (la dictarea politistului) ca la momentul deplasarii pe zebra "a urgentat deplasarea".. in loc de alergare, la insistenta soferului de pe banda 2. In seara asta.. victima m-a gasit pe langa bloc, nu am idee cum si mi-a aratat ca a fost la medicina legala la doua zile de la accident acestia eliberandu-i (la aproape o luna dupa accident) un certificat ce vorbeste de ingrijire medicala pentru 5.. 6 zile. Se specifica acolo ca "probabil aceste rani ar fi putut fi comise in urma unui accident auto". Victima nu a fost nici macar o ora internat in spital. Politia are la dosar certificatul emis in seara accidentului de medicii de la Bagdasar, doctorii lasandu-l sa plece pe picioarele sale acasa...Ba chiar, victima.. in sinceritatea ei (un domn zugrav la vreo 38 de ani de prin Moldova.. venit cu munca la Bucuresti) mi-a aratat o foitza de luare la cunostiinta pe care agentul constatator din seara accidentului (un politist pe motor sosit odata cu salvarea - dar care nu s-a ocupat de masurarea si constatarea petrecerii accidentului) l-a pus sa o semneze. Pe foaia aia se specifica ceva de genu "sunteti constient ca ati fost victima unui acccident in care a fost implicata masina.. bla bla bla.. " la final scrie "aveti dreptul ca in 2 luni sa depuneti plangere penala, si semnatura victimei. Cu toate acestea, el nu a depus plangere penala in acest timp. Acum.. la aproape 4 luni de la intamplare, cu ceva peste o saptamana inainte de sarbatori, victima imi apare la usa spunand ca intentioneaza sa deschida dosar civil, daca nu sar cu "atentia". Mi-a spus ca a gasit deja avocat. Imi cer scuze pentru povestea asta lunga.. dar ma recunosc speriat. Nu sunt chiar genul care sa-si doreasca povesti de dragoste cu doamna "legata la ochi" ce sta in balanta. Intrebari: ce sanse de castig are victima.. dupa atata timp.. fara nicio zi de spitalizare, fara sa dovedeasca ca a fost imobilizat in concediu medical acasa, fara sa fie capabil sa explice cele doua zile de la accident pana la obtinerea certificatul medico-legal.. ce sanse are sa ma treaca printr-un proces civil niste luni de zile.. si sa mai si castige? Daca totusi castiga.. avand in vedere ca sunt asigurat si pe RCA SI CASCO la aceeasi firma.. Allianz.. cine plateste daunele si eventuale cheltuieli de judecata? Putem spune ca victima ma santajeaza.. as putea sa deschid proces civil si eu pe acest motiv? Habar n-am.. Astept un raspuns util dar si un sfat bun. Multumesc
Valentin
Incercati sa va intelegeti cumva.
sa sintetizam:
- victima , daca nu a obtinut un certificat medico-legal cu peste 10 zile ingrijiri medicale, chjiar daca ar fi depus plangere in termen, i s-ar fi respins, nefiind indeplinite conditiile impuse de legea penala;
- daca va da in judecata pe civil, nu e o tragedie pt. dvs, veti arata ca posedati o asigurare RCA care va acoperi eventualele daune pe care le va admite instanta, insa persoana va trebui sa demonstreze prejudiciul suferit;
- Daca mai vine pe la usa dvs., mergeti impreuna la societatea de asigurare unde aveti RCA si depuneti o cerere de despagubire, urmand ca vicitma sa se ocupe mai apoi de ea, sa depuna documente medicale, dovezi din care sa rezulte pierderea de venituri, etc. etc .
Toate eventualele daune se suporta de asiguratorul dv. RCA. Avand in vedere ca nu a fost internat si a primit doar o scutire medicala de sub 10 zile nu cred ca instanta ii va acorda ceva. Indrumati-l pe acest cetatean sa mearga la asiguratorul dv , Eventual dati-i si o copie de pe asigurarea RCA iar acolo va trebui sa-si sustina pretentiile cu acte doveditoare privind cheltuielile facute pt. refacere dupa accident, pierderi materiale suferite etc.
Conform art 998 C Civil raspundeti pentru fapta dumneavoastra. Victima nu are cum sa va santajeze atat timp cat "va ameninta" cu legea (deschiderea unui proces civil). Este o modalitate prin care v-a sugerat ca puteti sa va impacati pe cale amiabila fara a mai ajunge in instanta. Dupa propria mea experienta, cu un avocat foarte bun, victima are sanse maxime sa capete o despagubire consistenta, depinde de cat de bun va fi avocatul sau si in ce masura (si din probele adiministrate) va reusi sa " impresioneze" instanta! Un sfat: (daca imi permiteti) sa nu faceti o greseala ca asta in strainatate, va poate costa enorm, la ei despagubirile sunt si de ordinul sutelor de mii de euro...putin mai multa atentie nu strica! Daca intrati intr-un proces va trebuie si dumneavoastra un avocat foarte bun care sa va sustina interesele in ideea unei culpe comune, ceea ce va diminua corespunzator despagubirile obtinute de partea vatamata! Dar o sa va coste onorariul avocatului poate mai mult! Incercati totusi sa va impacati pe cale amiabila, sigur o sa constatati ca ati scapat mult mai usor! Si nu uitati sa va procurati probe in sensul intelegerii amiabile cu partea vatamata.
Adrian.Tudor a scris:

Toate eventualele daune se suporta de asiguratorul dv. RCA. Avand in vedere ca nu a fost internat si a primit doar o scutire medicala de sub 10 zile nu cred ca instanta ii va acorda ceva. Indrumati-l pe acest cetatean sa mearga la asiguratorul dv , Eventual dati-i si o copie de pe asigurarea RCA iar acolo va trebui sa-si sustina pretentiile cu acte doveditoare privind cheltuielile facute pt. refacere dupa accident, pierderi materiale suferite etc.

Sa stiti ca si in cazul in care nu are zile de ingrijiri medicale se pot acorda daune morale.
Cu siguranta ca s-a speriat cand s-a trezit...pe capota masinii si apoi...a constientizat...ca viata este precum un fir de ata...
In mod cert nu este o senzatie placuta si se pot acorda daune morale...

avocat Claudiu Lascoschi