avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este codul si denumirea pentru functia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este codul si denumirea pentru functia de Software Tester?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care este codul si denumirea pentru functia de Software Tester? Persoana care verifica calitatea produselor software (verifica buna functionare, conformitatea cu cerintele, gaseste erorile din program etc). La programatori e mai usor dar testerii unde apar in COR?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 15 Decembrie 2010
nicaieri...;)
poate 213901 Inginer de sistem in informatica

sau 213905 Inginer de sistem software

Nu este niciuna din acestea, momentan am ramas cu functia veche in cartea de munca adica CTC: control tehnic calitate, dar cautand acum aceasta functie in COR-ul nou, nu o gasesc.
Cu siguranta angajatorul a completat REVISALUL cu ce functie a fost completat?
Inca mai exista functia pe care o aveti inscrisa in carnetul de munca : 315201 controlor calitate
maria9791 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care este codul si denumirea pentru functia de Software Tester? Persoana care verifica calitatea produselor software (verifica buna functionare, conformitatea cu cerintele, gaseste erorile din program etc). La programatori e mai usor dar testerii unde apar in COR?
Va multumesc!


Functia de Software Tester nu exista in COR ....se poate folosi o functie asimilata acesteia .... Angajatorul este obligat sa foloseasca Clasificarea ocupatiilor din Romania la completarea documentelor oficiale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tester software danielandrei danielandrei Buna ziua, ce cod cor ar fi mai potrivit pentru functia de tester software? Multumesc (vezi toată discuția)
Conducerea ne-a trecut pe functii care nu au legatura cu domeniul nostru maria9791 maria9791 Am mai intrebat mai demult dar nu m-a lamurit nimeni unde trebuie sa se incadreze Testerii Software (analizez cerintele, verific ca noile implementari sa fie ... (vezi toată discuția)
Obligativitate respectare nivel studii indicat in cor pentru functia respectiva radumititean radumititean Este obligatorie respectarea nivelului minim de studii mentionat de COR pentru o anumita ocupatie, in conditiile in care nu este una pentru care exista ... (vezi toată discuția)