Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este codul si denumirea pentru functia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este codul si denumirea pentru functia de Software Tester?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care este codul si denumirea pentru functia de Software Tester? Persoana care verifica calitatea produselor software (verifica buna functionare, conformitatea cu cerintele, gaseste erorile din program etc). La programatori e mai usor dar testerii unde apar in COR?
Va multumesc!
nicaieri...;)
poate 213901 Inginer de sistem in informatica

sau 213905 Inginer de sistem software

Nu este niciuna din acestea, momentan am ramas cu functia veche in cartea de munca adica CTC: control tehnic calitate, dar cautand acum aceasta functie in COR-ul nou, nu o gasesc.
Cu siguranta angajatorul a completat REVISALUL cu ce functie a fost completat?
Inca mai exista functia pe care o aveti inscrisa in carnetul de munca : 315201 controlor calitate
maria9791 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care este codul si denumirea pentru functia de Software Tester? Persoana care verifica calitatea produselor software (verifica buna functionare, conformitatea cu cerintele, gaseste erorile din program etc). La programatori e mai usor dar testerii unde apar in COR?
Va multumesc!

Functia de Software Tester nu exista in COR ....se poate folosi o functie asimilata acesteia .... Angajatorul este obligat sa foloseasca Clasificarea ocupatiilor din Romania la completarea documentelor oficiale.