Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Despre drepturile de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Despre drepturile de autor

Bună,
Am publicat recent două cărţi. Editura la care s-au publicat cărţile este şi editura pentru care eu lucrez. Deţinătorul editurii doreşte acum să semney un contract de cesiune a drepturilor de autor pentru ambele cărţi. Aş dori un sfat bun şi câteva hinturi. La ce anume ar trebui să fiu atentă şi ce anume ar trebui evit?
Vă mulţumesc!
O zi cât se poate de bună!
Nu va sfatuiesc sa renuntati la drepturile de autor sau sa le cesionati. De ce sa nu scoateti dvs. ca autor banii de pe urma lor si sa-i scoata ei ?
Daca oferta lor de cesuine nu-i una exceptionala, mai bine refuzati-i.