avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensie de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensie de handicap

as vrea sa stiu daca se acorda pensie de handicap unei persoane cu diabet zaharat tip 1 si retinopatie diabetica (16).mentionez ca anul trecut a luat iar acum trebuie sa se prezinte la comisie.multumesc
Cel mai recent răspuns: simona_g , utilizator 21:33, 15 Decembrie 2010
1. Nu exista pensie de handicap.
2. Precizati daca este vorba de indemnizatie de handicap sau pensie pentru incapacitate de munca.
este indemnizatie gradul 2+buget complementar.
simona_g a scris:

retinopatie diabetica (16).


retinopatie diabetica 16
adica 1 pe 6. nu stiu de ce nu arata liniuta dintre litere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme de pensie in grad de handicap adrianaciocan adrianaciocan Sint pensionata pe caz de boala din 2006 cu diabet zaharat tip 1 insulino dependent cu 4 prize de insulina pe zi.Diabetul s a depistat in 2002 ,dar este un ... (vezi toată discuția)
Diabetul este o boala de handicap? MARIUS1000 MARIUS1000 În urmă cu 5 ani am fost diagnosticat cu diabet zaharat de tip 2, si cu insulină dependent,fac insulină de 4ori pe zii a câte 114 unități,am incercat si ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare pentru persoana cu handicap gradul doi Lecskow Lecskow Buna ziua, sunt o persoana cu handicap 37 ani , cu gradul doi de invaliditate (diabet zaharat tip 1 insulinodependent , retinopatie, hipertensiune ... (vezi toată discuția)