Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamant vandut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamant vandut

Prin anii 2000 am vandut o parecela de pamant,(la aeropotrul otopeni) dar nu am luat de la notar actele de vanzare si in consecinta nu am putut-o radia de la sectia financiara. Anul trecut mi-a venit o citatie de la primaria unde am avut pamantul ca am impozit de platit pe toti ani din urma. se pare ca noul propietar nu si-a trecut pamantul la sectia financiara. ce pot face? Nu am acte de vanzare si nu mai stiu ce notar a fost.
Multumesc anticipat
obtineti o copie a contractului autentificat de la cartea funciara.
luati legatura cu cel caruia i-ati vandut pamantul sa va dea o copie dupa contract.
Nu stim cine a cumparat (un vip?) a venit un individ, avocat cred pe care nu-l cunoastem, ne-a tot ,,,vrajit" ca sa semnam rapid sa nu se razgandeasca cumparatorul, ca oricum nu avem ce face cu pamantul, fiind langa aeroport nu-l va cumpara nimeni, bla, bla. Ne-a pacalilit. De ce oare nu si la trecut la primarie daca nu are nimic de ascuns?
Daca ati semnat la avocat...de fapt nu ati vandut nimic (pentru a opera transmiterea dreptului de proprietate catre cumparator, contractul trebuia semnat in fata notarului public, nu a avocatului)... Nici macar o procura de vanzare nu puteati da avocatului fara a merge la notar. In acest caz, sunteti inca proprietarii terenului si sunteti buni de plata.
Daca totusi ati fost la un notariat, mergeti acolo si solicitati o copie a contractului de v-c.