Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere masina

buna ziua, am avut o masina dacia berlina veche pe care am vandut-o de ceva timp si am dat si cartea masinii respectivului. acesta nu a mai venit sa facem actele si sa o trecem pe numele lui ci a vandut-o mai departe...apoi acesta mai departe si tot asa, pana la vreo 4 proprietari iar in final nu se mai circula cu ea si cred ca a ajuns deja la fier vechi. voiam sa stiu cum facem noi sa nu mai platim impozit la primarie , vrem sa o radiem dar nu mai avem cartea. cumva tre sa se procedeze, dar cum?
Contactati notar public,dati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt autoturismul - urmare instrainarii acestuia
Ulterior solicitati la autoritatea fiscala radierea auto la cererere de pe rolul fiscal
va multumesc mult de raspuns. Sa inteleg ca o pot radia doar de la primarie? cine este autoritatea fiscala?

"Rolul fiscal este registrul în care organele financiare ţin evidenţa impozitelor pentru fiecare contribuabil în parte."
maria_corina29, utilizator
Da,atat la primarie cat si la SPR
Pentru IPJ SPR ,puteti solicita radierea pe proprie raspundere,depunand documentele
Acte necesare radiere auto la cererea proprietarului

a) cerere/adresa a proprietarului prin care se solicita radierea la cerere, însoţită de copia unui document care atestă deţinerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
b) certificatul de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul C.I.);
c) plăcuţele cu număr de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul C.I.);
d) cartea de identitate a vehiculului dacă este menţionată în C.I.;
e) fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală;
f) trei exemplare completate ale certificatului de radiere;
g) documentele de identificare a solicitanţilor în original şi copii xerox;
h) declaraţia pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice în cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani.
Persoana juridica solicitanta a radierii trebuie sa depuna pe langa documentele mentionate mai sus si adresa, delegatie, copie act identitate delegat, copie CUI societate.

ynocentta, utilizator
@ynocentta, cum poate radia masina de la politie daca nu mai detine:

- certificatul de inmatriculare;
- placutele cu nr de inmatriculare;
- cartea de identitate a vehiculului ?

Ce declaratie sa dea la notar din moment ce nu are nicio dovada ca masina a fost dezmembrata sau ca nu mai circula pe drumurile publice?

Pentru a radia o masina trebuie sa ai documente doveditoare ca acea masina iti apartine sau ti-a apartinut.

@maria-corina29 relateaza ca nu au facut actele, in consecinta nu avem avem cunostinta nici daca au facut vreun contract de vanzare-cumparare.

Parerea mea este ca trebuie sa ia legatura cu ultimul cumparator, daca se poate, si cu acesta sa "trateze" radierea masinii daca nu o mai foloseste, acesta sa ii restituie actele ptr a putea radia masina.
De cand cu timbrul de mediu, de transcriere nu cred ca mai este cazul .
cu primul cumparator, (desi acum s-a ajuns la al 4-lea) a fost facut un contract de vanzare cumparare pe care fratele meu, caci el a vandut masina, l-a pierdut. ce se intampla daca o declar furata? avand in vedere ca nu tata a semnat primul contract ci fratele meu. ar avea cineva de suferit? se lasa cu amenzi?