Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contracte pentru plata contributiilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contracte pentru plata contributiilor

Buna seara,a-s avea o intrebare ,in legatura cu contributia pentru fondul la somaj,casa de pensii si casa de asigurari sociale,in cazul in care ,dupa expirarea indemnizatiei de somaj,pot cotiza benevol si cu ce suma se cotizeaza,stiu ca pt sanatate se plateste 5,5%,somaj 0,5%,pensii 10,5%,dar nu stiu daca din salariul mediu brut pe tara?
monica1968, utilizator
1. La Sanatate platiti la salariul minim brut pe economie.
2. La Pensii platiti 31,3% din venitul asigurat (care il stabiliti dvs. cat doriti de mic sau de mare).
3. La Somaj nu puteti incheia contract de asigurare decat daca aveti un venit profesional (salariu, PFA, II, asociat etc.) si sunteti asigurata si la Sanatate si Pensii.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Sarbatori fericite!