Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributii PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributii PFA

ce contributii trebuie sa platesc de la 1.07.2010 daca sunt PFA
ce decalratii, cand si unde se depun
multumesc
……………….
Ca PFA, pe lunile iulie si august, se platesc: impozit 16% , CASS-5,5%, CAS-10,5%, contributie somaj-0,5%.
Declaratiile se depun la Casa de Pensii, Casa de Sanatate si Agentia pt Ocuparea Fortei de Munca.
Incepand cu septembrie, daca nu sunteti salariat la alt loc de munca, se platesc: CAS - 31,3%; CASS 5,5%, iar contributia se somaj este optionala.
Pentru PFA incepand cu data intrarii in vigoare a OUG 82/2010 publicata in 10 septembrie 2010 in Monitorul oficial, baza de calcul a contributiilor este:

- sanatate 5,5 % aplicata la venitul net (= venit brut - cheltuieli deductibile), platile se fac trimestrial in oglinda cu impozitul pe venit (DECL 220- privind venitul estimat si DECL 200 - privind venitul anual realizat);

- pensie 31,3% aplicata la valoarea stabilita in contractul incheiat intre Casa de pensii si Titularul PFA-ului, plata contributiei se face lunar.