Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Va rog sa-mi spuneti daca indeplinesc conditiile de pensionare pentru limita de varsta, iar daca nu ce as putea sa fac.

sunt nascuta la 2.07.1951

- in perioada 1970-1976 am urmat facultatea la zi (5 ani)
- in perioada 17.09.1980 - 1.01.1985 (5ani, 3luni, 14zile) angajata ca inginera cu contract de munca
(pentru acesta perioada, cf Ordinului nr. 50/1990, s-a facut incadrarea in conditii deosebite de munca, grupa I -a punctele 44 si 53 in procent de 100%)
- in periada 1.01.1985 - 30.04.1988 am beneficiat de pensie de invaliditate gradul 2
- in perioada 22.09.1992 - 31.08.1993 am fost angajata ca profesor suplinitor cu contract de munca
(in aceasta peroada am avut scutire de impozit avand atestata, prin comisia de expertiza, calitatea de persoana handicapata)

Va multumesc
Indepliniti conditiile pentru limita de varsta din luna mai 2010.Conditia de varsta este 58 ani si 10 luni,iar conditia de stagiu minim este de 12 ani si 8 luni(in care se include si stagiul asimilat).