Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la un grad de invaliditate la altul
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la un grad de invaliditate la altul

buna seara,am 51 ani,sunt pensionata pe caz de boala de 12 ani,cu probleme pe sistem nervos,cind am fost la comisie anul acesta m_a mutat de la grupa a 2_a la grupa a 3_a,mi_a spus ca asa nu o sa_mi pierd pensia si ca era necesara aceasta schimbare in urma legii care s_a dat,intrebarea mea este chiar o sa ramin cu pensia de boala sau ma pot astepta sa mi_o taie,si daca la grupa a 3_a am aceias pensie adica 420 ron,caci pina acum vad ca nu mi_a umblat la ea,ori urmeaza in viitor sa primesc bani mai putini fiind data la grupa a 3 _a?nu imi cunosc drepturile.va multumesc !
Din mesajul dvs. rezulta ca serviciul de expertiza medicala v-a schimbat gradul de invaliditate, deci n-o sa va "taie" nimeni pensia. In baza deciziei medicale de trecere de la gradul II de invaliditate la gradul III de invaliditate, casa de pensii va emite o decizie de pensie de invaliditate gradul III.

Care va fi cuantumul pensiei, nu va poate spune nimeni. Totul depinde de stagiul realizat de dvs., de stagiul complet de cotizare si de stagiul potential (acesta este un stagiu care se acorda beneficiarilor de pensie de invaliditate).