avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Depunere dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Depunere dosar pensie

Buna ziua,

Cu cat timp inainte de ajungerea efectiva la pensie se paote depune dosaru la CNAPS ?

Deasemenea daca trebuie sa ies in 3 luni la pensie de varsta pt ca mi se vor scadea 6 ani datorita grupei de munca (gr a 2-a), pana in prezent acesti 6 ani se scadeau din 60 de ani din ianurie 2011 se vor scadea din 63 sau din 60 de ani si cateva luni, varsta de pensionare va sari cu 3 ani in cazul meu sau doar cu cativa luni ca la cei care nu au grupa de munca?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Badger , utilizator 15:47, 16 Decembrie 2010
Am inteles ca in fiecare an urca varsta de pensionarecu cate 3 luni si in prezent grupa a 2-a se scade din 60 de ani deci la anul ar trebui scazut din (60 de ani +3 luni) si tot asa cu cate 3 luni pe an, ceea ce imi pare ok (e posibil sa fi inteles eu gresit, am convingerea ca calculul corect e cel facut de dvs), temerea mea majora era ca de la anul confom noii legi a pensiei sa nu se scada gr a 2-a direct din 63 de ani pe motivul ca in prezent se scade din 60 care conform normativelor in vigoare este varsta la care se va ajunge deabea in 2015 m-am speriat ca tot pe acest principiu acum se va scadea grupa direct din 63 fara sa mai urce gradual.

Va multumesc pt amabilitate
Ultima modificare: Joi, 16 Decembrie 2010
Badger, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cati ani pana la pensie mirceaschimbinschi mirceaschimbinschi Ma numesc Maria,nascuta 21.06.1968,lucrez din 03.11.1986,am 29 ani cotizati,dintre care--13ani si 8 luni in grupa 1si 7 ani si 5 luni in conditii deosebite,in ... (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Pensionare ionitaaneta ionitaaneta Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) ... (vezi toată discuția)