Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare somaj

care sunt actele necesare pt inscrierea la somaj pentru o persoana concediata individual cu art .65?
care este indemnizatia de somaj cuvenita?
persoana in cauza are 20 de ani vechime.
Documente necesare:
- copii ale CI, certificat de nastere, certificat de casatorie,
- copii aste de studii si de specialitate,
- adeverinta medicala cu specificatia apt de munca,
- carnetul de munca in copie si original,
- adeverinta tip ( se obtine modelul de la somaj) de la toate locurile de munca inscrise in carnet pentru dovada platii contributiei de somaj. Daca ati mai beneficiat de somaj doar de la societatiile de la care nu ati depus deja astfel de adeverinte.
Durata somajului in functie de vechimea dvs. este de 12 luni.
Cuantumul indemnizatie :
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia.( daca nu ma insel aici a intervenit o schimbare)
La acest procent se adauga pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate. Sumele diferentiate se aplica astfel:
- 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
- 5% pentru un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 7% pentru cel putin 10 ani;
- 10% pentru cel putin 20 de ani.