Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARNET DE MUNCA NECOMPLETAT -DOSAR SOMAJ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARNET DE MUNCA NECOMPLETAT -DOSAR SOMAJ

Buna seara,am si eu o intrebare:pentru depunerea dosarului de somaj este necesara si completarea tuturor locurilor de munca anterioare in carnetul de munca?Mentionez ca in carnetul de munca am completat doar ultimele 2 locuri de munca unde am lucrat,pt ca a fost recent facut carnetul.Cei de la somaj mi-au cerut si comletarea vechimii in carnet de catre cei de la ITM.Este corect?
Da, intrucat indemnizatia de somaj de acorda in functie de vechimea in munca, si anume :
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate, astfel:

3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;

5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;

7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;

10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
Da ,dar adeverinte de cotizare am de la toate locurile de munca.Este atat de necesara reconstituirea pe carnetul de munca?
Stiu ca se iau in considerare si adeverintele de vechime ... :)
1. Sunt valabile si adeverintele de vechime, chiar daca nu sunt inregistrate in carnetul de munca.
2. Verificati daca adeverintele sunt vizate de ITM. S-ar putea ca asta sa fie cauza neprimirii lor.