Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare neplatite - patron nesimtit din cale ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare neplatite - patron nesimtit din cale afara

lucrez la o firma din iulie 2005. am prevazut in contract timp de lucru 8h/zi. pe langa astea 8 ore am lucrat si cate 2 sambete, evident neplatite. din septembrie 2007 am fost nevoit sa lucrez cate 10-11 ore zilnic si toate sambetele din luna la fel, neplatite. pe 12.03.08 mi-am depus demisia la sediul firmei, unde mi-a fost refuzata inregistrarea chiar de catre patroana, pe motivul ca trebuie apobate de patron. i-am zis ca e oblicat sa o accepte si ca dupa 15 zile plec. intrebarea e cum fac sa-mi recuperez banii pe sutele de ore lucrate? am facut si o sesizare la ITM dar nu prea am mare incredere in ei? il pot actiona in justitie si solicita eventuale daune? mi-au fost incalcate abuziv foarte multe drepturi si cand i-am carut banii pe ore m-a injurat ca la usa cortului
asta e un caz tpik de patroneala...sincer...c..cred ca trebuia sa ceri acei bani dupa ce ai efectuat acele ore suplimentare..deoarece snobi fiind pot nega orice activitate suplimentara....preferabil ar fi daca vrei sa-i acionezi in instanta sa nu o faci sngura ci sa cauti si alte pers angajate in acelasi loc si impreuna sa depuneti plangere....uite un articol care te poate ajuta...
art 119..munca suplimentara se compenseaza prin oare libere platite in urmatoarele 30 de zile dupa efectuare acestora
art120 in cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul stabilit ,in luna urmatoare ,munca suplim . va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia
-sporul la salar se stabileste prin negociere ...nu poate fi mai mik de 75% din salariul de baza
inca ceva...ai tot dretul de a depunde preavizul indiferent ca patronul il semneaza sau nu
-iti sugerez sa mergi mai intai la ei la sediu...sa le spui ca potrivit art 119 si 120 din codul mncii...si le zici ce ti-am scris mai sus...sunt obligatii prin lege sa te plateasca..si daca nu o fac vei merge in instanta pe baza acestor articole
-cred ca ar trebui sa incerci mai intai asa...iar daca nu merge nicicum ......procedezi altfel..mult succes
cand i-am zis patronului azi dimineata sa-mi plateasca orele m-a injurat ca loa usa cortului, sunt foarte hotarat sa-l actionez in instanta, mai ales ca e o firma destul de mare; si pe langa faptul ca nu-mi plateste orele suplimentare, mai ma si injura
cum faceti dovada ca ati lucrat orele suplimentare ?
lucrez ca lucrator-comercial, am program de la 8-18, sambata 8-12 afisat pe usa, am o instiintare primita de la sediu la inceputul lunii noiembrie, cu nr de inregistrare, stampila, semnatura patron in care mi se aduce la cunostinta ca se trece la programul de iarna(8-18), absolut toate actele(facturi, chitante, monetare) sunt intocmite de mine si poarta semnatura mea, sute de martori, registrul de evidenta al numerarului din casierie, intocmit doar de mine, actele ce atesta concediul medical al colegului meu (din aceasta cauza am fost obligat sa prestez orele suplimentare)
foarte bine, sunt dovezi clare, trebuie sa aveti intredere in ITM
puteti intreba ITM-ul cand va poate solutiona reclamatia depusa - ca termen